Bosna Hersek’te devletin milyonları şüpheli derneklere akıyor

Nüfusu yaklaşık 3,5 milyon olan Bosna Hersek’te yaklaşık 25 bin sivil toplum kuruluşu bulunuyor. Kamunun bu derneklere son iki yılda tahsis ettiği kaynak miktarı ise yaklaşık 61,53 milyon avro.

Transparency Internaitonal BiH verilerine göre Avrupa’daki en kötü ekonomilerden birine sahip olan Bosna Hersek’te kamu, son iki yılda sivil toplum kuruluşlarının finansmanı için 120 milyon KM’den (61,53 milyon avro) fazla para harcadı.

Ülke genelindeki 25 bin sivil toplum kuruluşundan 15 bin kadarının aktif olduğu ve bunlardan bazılarının çeşitli düzeylerdeki iktidar organları tarafından rutin bir şekilde desteklendiği bildiriliyor.

Uzmanlar, birçok STK’nın belirli kişilerin kamu kaynaklarını istismar etme amacı olduğunu ve hem yerel hem de devlet düzeyinde iktidar organlarının STK’ları siyasi destek edinmek için kullandıklarını ifade ediyor.

En çok para gazi derneklerine gidiyor

El Cezire Balkanlar’ın haberine göre Bosna Hersek’te yıllık bazda STK’lara sağlanan destekler büyük oranda gazi derneklerine ve çevreyi koruma kuruluşlarına akıyor.

Kuruluşunun üzerinden bir yıl dahi geçmeyen derneklerin devletten 15 bin ila 20 bin avro destek alabildiklerine işaret eden uzmanlar, Saraybosna Kantonu’nda yıllık bütçesi yaklaşık 20 milyon avro olan bir belediyenin 410 bin avroyu herhangi bir istişare veya ihale mekanizması olmaksızın sivil toplum kuruluşlarına verdiğine dikkat çekiyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Dünyanın gözü Ukrayna etrafındaki askeri hareketliliklere çevrildi

Read Next

Türkiye 7 kedi türüne ev sahipliği yapıyor