Bosna Hersek’te 9 yılda yarım milyon kişi ülkeden ayrıldı

Bosna Hersek’te siyasi istikrarsızlık, yolsuzluk, yüksek işsizlik oranı ve ekonomik durum nedeniyle dokuz yılda yarım milyon kişi başka ülkelere göç etti.

Bosna Hersek Sürdürülebilir Geri Dönüş ve Entegrasyon Birliği tarafından yayınlanan bir araştırma, sadece bu yıl ülkeyi terk edenlerin sayısının yaklaşık 170 bin olacağını ortaya koydu.  

Kuruluş tarafından yayınlanan verilere göre geçtiğimiz 9 yıl içerisinde başka ülkelere göç edenlerin sayısı ise toplam 484 bin oldu.

Uzmanlar özellikle son iki yıldır şahit olunan yüksek göç rakamlarının endişe verici olduğuna işaret ediyor.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre saha araştırmasıyla elde edilen veriler Kuzeydoğu Bosna, Posavina, Batı Hersek, Una Sana Kantonu ve Kanton 10 bölgelerinin başta gençler olmak üzere en fazla nüfus kaybına uğrayan bölgeler olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya göre başka ülkelere göçün en temel nedenlerini siyasi istikrarsızlık, aile üyeleri için daha iyi bir gelecek arayışı, yolsuzluk, başka ülkelerdeki yüksek yaşam standartlar oluşturdu.

Bosna Hersek Sürdürülebilir Geri Dönüş ve Entegrasyon Birliği, ülke nüfusunun başka ülkelere göçünü engellemeye yönelik çalışmalar yürütüyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Afrim Gashi’den 21 Aralık tebrik mesajı

Read Next

TBMM Başkanı Şentop’tan Tefeyyüz’e ziyaret