Bir haftada 10 binden fazla vatandaş grip aşısı aldı

Sağlık Bakanı Fatmir Meciti, bugün mevsimsel grip aşısı uygulama sürecini bizzat gözlemlemek amacıyla Bit Pazar Polikliniği’nde bulunan aşı merkezini ziyaret etti.

Meciti, vatandaşların şimdiye kadar verdiği olumlu yanıttan memnuniyetini dile getirerek, bu durumun vatandaşların kendi sağlıklarına duyarlı olduklarını ve mevsimsel grip aşısının grip hastalığının özellikle riskli gruplarda komplikasyonların oluşmasını engellemesi açısından etkili bir önlem olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Meciti, “Sadece bir hafta içinde Bit-pazar Polikliniği aşı merkezinde mevsimsel grip aşısı yaptıran 824 kişi oldu ve 3,957 vatandaş aşı randevusu aldı. Ülke genelindeki veriler, vatandaşların bu aşıya büyük ilgi gösterdiğini doğruluyor; şu ana kadar 51,649 başvuru yapıldı ve 10,000’den fazla kişi aşılandı.” ifadelerini kullandı.

Bakan Meciti, mevsimsel aşıların güvenli ve etkili olduğunu, bulaşıcı hastalıkların yayılmasını azaltmada önemli bir rol oynadığını belirtti ve aşı kararının kendi sağlığımıza ve toplumumuzun refahına özverili bir bakım anlamına geldiğini vurguladı.

Bu aşılamadan elde edilen faydalar hakkında farkındalığı artırmanın çok önemli olduğunu kaydeden Meciti “Hep birlikte tüm vatandaşları, özellikle riskli gruplara dahil olanları, hayatlarını kurtarabilecekleri bir aşı fırsatını değerlendirmeye teşvik etmemiz önemlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık Bakanlığı, bu yıl riskli gruplar ve sağlık çalışanları için ücretsiz olan 60 bin aşı sağladı, ayrıca kamu sağlığı merkezleri ticari kullanım için de aşı sağlıyor. Vatandaşlar, aşıya vakcinacija.mk web sitesi üzerinden kayıt yaptırabilir ve aşı olabilecekleri bilgisi içeren bir SMS alabilir.

Read Previous

Mickoski: VMRO-DPMNE’nin af yasasına ilişkin tutumu net

Read Next

Mısırlı komedyen Youssef: Medya, diğer tarafın sesinin duyulmasına izin vermiyor