Bir Bayram Mesajı

Ramazan ayı yine anlamadan bitti ve bayrama gelmiş bulunmaktayız. Bu haftaki yazımızda da Ramazan Bayramı için bir yazı hazırlamak geçti içimden. Bu yıl da gelenek bozulmayarak gerçekleştireceğimiz bayramımızı bir bayram yazısı ile kutlamak istedim..

İyi Bayramlar

Bayramların bizlerin gelenek ve göreneklerimizde çok önemli bir yeri vardır. Artık o eski bayramları yaşayamasak da varlığını devam ettirmeye çalışıyoruz. Bayram denince hepimiz çocukluk yıllarına gideriz. Her bayram sabahı, evlerimizde eski bayramlar konuşulur, anılar anlatılarak bir nevi geçmişe yolculuk edilir. Bayram ziyaretleri zamanlarında da bu tekrarlanırdı.

Aile yakınlarını ziyaret etmek, kocaman masaların etrafında toplanıp yemekler yenmesi eski geleneğin bir devamı gibi heyecan vermektedir. Her ne kadar anlatılan eski bayramları bugün yaşamak zor olsa da olabildiğince kutlamak, gelecek nesillere aktarmak ve bilinmesini sağlamak büyük önem arz ediyor.

Özellikle ülkemiz Kuzey Makedonya’da pandemi süreci, bayramlarda ailelerin bir araya gelememesine neden olmuştu. Lakin sonrasındaki bayramlar her ne kadar heyecanla karşılansa da o eski günlerini aratır olmuştur.

Bayram namazı sonrasında mezarlık yerlerinde vefat etmiş yakınlar ziyaret edilir. Bayram sofrası ile bir ay tutulan oruçtan sonra tüm ailenin bir araya gelmesi gelenek halini almıştır.

Bayram denince akla çocuklar gelir ve bayram zamanında onların yüzü mutluluk içinde sevinçle dolar. Bayramlarda alınan yeni kıyafetler  ve ayakkabılar gece baş ucuna konulur ve bayram sabahı giyilir, aile büyüklerin elleri öpülerek bayram kutlamaları yapılır. Bayram günü bizler için çok anlamlı bir yere sahiptir. Bizleri bir araya getiren önemli günlerden bir tanesidir…….

Read Previous

Makedonyalı ilahiyatçılardan tedavi gören çocuklara bayram hediyesi

Read Next

Bulgaristan hükümeti Ukrayna’dan 20 tahıl türünün ithalatını askıya aldı