Beycan İlyas: Başarının tek ve şaşmaz adresi ‘’Avrupa Cephesi İttifakıdır”

Kuzey Makedonya’da yaklaşan seçimler öncesinde Türk Demokratik Partisi (TDP) ile Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) arasında Avrupa Cephesi İttifakı seçim protokolü imzalandı.

TDP Genel Başkanı Beycan İlyas ve BDİ Genel Başkanı Ali Ahmeti arasında Gostivar’da 2024 Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimlerine Avrupa Cephesi İttifakı’nda katılma protokolü imzalandı.

İki genel başkan imza töreninin ardından birer konuşma gerçekleştirdi.

Avrupa Cephesi İttifağının ana hedefinin Kuzey Makedonya’nın Avrupa Birliğine tam üyeliği olduğunu söyleyen Beycan İlyas, “Burdaki partiler geçmişte bu hedefe uygun davrandı ve bunu ispatladı. Bu partiler ülkedeki barış, huzur ve istikrarın yanısıra,  bölgesel, ulusal ve uluslararası işbirliği ile ilişkilerde karar verenlerden oldu. Bu tecrübelerle gelecekte de hukuğun üstünlüğünün sağlanmasına hizmet edecek bu birliktelik, bunun yanında milletler arası ilişkilerin tahsisinde ve iktisadi kalkınmada da büyük röl oynayacaktır.” dedi.

– “Bizlerin bu ülke gençliğine bir AB üyeliği borcumuz var”

Ohri çerçeve anlaşması ışığında sağlanan toplumsal barışın katkısıyla Makedonya’nın bugün NATO üyesi olduğunu vurgulayan İlyas, “Ohri çerçeve anlaşması ışığında sağlanan toplumsal barışın katkısıyla ülkemiz bugün NATO üyesi. Bunu başarmanın verdiği güven ve tecrübeyle belirlediğimiz yeni hedef AB üyeliği. Avrupa Cephesi İttifağı olarak bizlerin bu ülke gençliğine bir AB üyeliği borcumuz var.” şeklinde konuştu.

Avrupa Cephesi İttifakının bu hedefi gerçekleştirebilme tecrübesine ve donanımına sahip olduğunu belirten İlyas, “Ancak bu sadece siyasetçilerin başarabileceği bir hedef değildir. Bu zorlu yolda hepinizin sonsuz ve karşılıksız desteklerinize ihtiyaç duyacağız. Sorunlar ancak ve ancak el ele verilirse çözüme kavuşur. Bu zorlu yolda elinizi taşın altına sokmaktan çekinmeyin.” diye konuştu.

– “Kuzey Makedonya Türk Toplumu bu ülkenin ayrılmaz ve bölünmez bir parçasıdır”

Türk Demokratik Partisi’nin Kuzey Makedonya Türklerinin ilk siyasi yapısı olduğunun altını çizen Beycan İlyas,” 32 yıldır soydaşlarımızın yılmaz savunucusu, hak ve hukukunun yegane koruyucusu durumundadır. Ülkemizin dört bir yanına teşkilatlanmasını kurmuş, en ulaşılmaz denen yerlerde bile soydaşının hakkını savunmayı kendine ilke edinmiş bir siyasi yapının bukadar uzun süredir siyasi arenada yer alması elbette ki tesadüflere bağlı değildir.” ifadelerini kullandı.

– “Avrupa Cephesi İttifakı ülkemizin uluslararası camiadaki saygınlığının ve rolünün artırılması için çaba gösterecektir”

Komşu ülkeler, stratejik ortaklar ile ilişkilerin ve iş birliğinin da yüksek seviyeler ulaşılması için savaşacaklarını söyleyen İlyas, “Çağrım, Makedon, Arnavut, Türk, Boşnak, Rom, Sırp, Ulah gözetmeksizin, hangi dini inanca tabi olursa olsun bütün vatdandaşlarımıza. Yeni dünya düzeninde yerimizi almak ve var olabilmek için bir ve beraber olmak zorundayız. Ayrıştırmadan, ötekileştirmeden, dışlamadan, ortak hedefler peşinde birlikte koşmalıyız. Başarının yegane reçetesi budur.” dedi.

Read Previous

Gallup: Bulgaristan vatandaşlarının yaklaşık yüzde 50’si seçimlerin adil olduğuna inanmıyor

Read Next

BM Raportörü Albanese: İsrail, Gazze’deki Filistinlilere soykırımsal şiddet politikası uyguluyor