BDİ: SDSM ve VMRO istese de istemese de gelecek cumhurbaşkanı Meclis’te seçilecek

Kuzey Makedonya’da cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri yaklaşırken, siyasi parti ve adaylar seçim çalışmalarını sürdürüyor. 

Demokratik Bütünleşme Birliği’nden (BDİ) yapılan açıklamada, iktidardaki SDSM ve muhalefetteki VMRO DPMNE’nin BDİ’nin Cumhurbaşkanı’nın Meclis’te seçilmesi yönündeki talebine karşı birleştiği belirtildi.

Açıklamada, “Demokratik Bütünleşme Birliği ve Avrupa Cephesi, adı geçen iki partiye, ilk Arnavut başbakanını başardığı gibi, ilk Arnavut cumhurbaşkanının da başaracağını hatırlatıyor.” denildi.

Kamuoyunun başlangıçta VMRO, SDSM ve destekçilerinin “Arnavut başbakanına” KARŞI olduklarını bildiğini, ancak bugün Talat Caferi’nin hükümete başkanlık ettiği hatırlatılan açıklamada, “VMRO ve SDSM’den bakanlar onun kabinesinin bir parçası.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Geniş, çok etnik gruptan oluşan Avrupa Cephesi koalisyonu, BDİ’nin politikalarının, etnik kökene ve dine bakılmaksızın tüm vatandaşların tam eşitliğine yönelik olduğunu ve öyle olduğunu ve ana hedefin, Kuzey Makedonya’nın Avrupa Birliği’ne mümkün olan en hızlı şekilde üye olması olmaya devam ettiğini kanıtladı.

Bu, 24 Nisan’da yeni cumhurbaşkanı Dr. Bujar Osmani ile imzalanacak ve 8 Mayıs’ta Avrupa Cephesi bir sonraki görev döneminde Hükümetin kapılarını açacak anahtar olacak.”

Read Previous

Eski Başbakan Zaev’den SDSM’ye destek çağrısı

Read Next

TMBH Genel Başkanı Saraç, çalışmalarını seçim bölgesi olan Gostivar’da sürdürdü