Batı Trakya’da İsrail, Yunanistan ve ABD’den dikkat çeken tatbikat

Yunanistan, ABD ve İsrail ordularıyla Batı Trakya’da ortak tatbikat düzenledi. Bu adımların bölgedeki dengeler açısından tehlikeli olarak değerlendiriliyor.

İsrail, Yunanistan ve ABD piyade kuvvetlerinin Batı Trakya’da düzenledikleri Thracian Cooperation-23 isimli ortak askeri tatbikat sona erdi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, İsrail, Yunanistan ve ABD kara kuvvetlerinin birden fazla senaryonun simüle edildiği ve Yunanistan topraklarında gerçekleştirilen ortak askeri tatbikatının tamamlandığı belirtildi.

KALABALIK MAHALLELERDE ÇATIŞMA GİBİ ALANLARI KAPSIYOR

Açıklamada, tatbikatın askeri yeniliklere ve uluslararası profesyonel diyaloğu yönetmeye odaklanılarak kalabalık mahallelerde çatışmalar, savaş sırasında lojistik ikmal, gece savaşları, mühendislik yetenekleri, topçu ve sınır koruması dahil çeşitli alanları kapsadığı aktarıldı.

Tatbikatın bölgesel tehditlerle başa çıkma ve bunlarla mücadele etme noktasında yetenekleri geliştirmek ve güçlendirmek amacıyla ordular arasındaki ilişkilerde temel ve önemli bir mekanizmayı temsil ettiği belirtildi. İsrail’in Atina’daki askeri ataşesi Tal Wallenberg de tatbikatın, Yunan Kara Kuvvetleri ile önemli ilişki ve işbirliğinin sürdürülmesinin bir yansıması olduğunu kaydetti.

TATBİKAT HANGİ BÖLGELESEL TEHDİTLERİ HEDEF ALIYOR?

İsrail basınında tatbikata ilişkin paylaşılan bilgilerde, “tatbikatın bölgesel tehditlerle başa çıkma ve bunlarla mücadele etme noktasında yetenekleri geliştirmek ve güçlendirmek amacıyla” yapıldığı ve “sınır koruması dahil çeşitli alanları kapsadığı” aktarılması, soru işaretlerine neden oldu.

Yunanistan, ABD ve İsrail açısından bölgede tehdit oluşturabilecek ülke merak konusu oldu.

Bölgedeki gelişmeleri yakından takip eden analistlerin şu değerlendirmesi dikkat çekiyor:  

Yunanistan ve partnerlerine sınır ülkeleri Bulgaristan, Arnavutluk, K. Makedonya pozisyonları itibarıyle bölgesel tehdit oluşturmadığı bilinmektedir. Bu durumda geriye “tehdit” olarak değerlendirebilecek bir tek Türkiye kalmaktadır. Türkiye bunu gördüğü için tepkili. Yunanistan’ın ABD ve İsrail ile Türkiye’nin sert bir şekilde bu tatbikatlarla”Ne yapılmak istendiğini biliyoruz, görüyoruz, hedef biziz ve zamanı geldiğinde gereğini yaparız” gibi açıklamalarına rağmen İsrail’i de Türklerin yaşadığı Batı Trakya’daki tatbikatlara taşıması bölgedeki dengeler açısından tehlikeli adımlardır.

milletgazetesi.gr

Read Previous

TMBH’den “Hatay’da Bizden De Bir Yuva Olsun” kampanyası

Read Next

Sırbistan ve Bosna Hersek’ten depremzedeler için yardım tırları gönderildi