Kuzey Makedonya Başsavcısı Lyubomir Yoveski, Bulgar savcıların kendilerine tüm bilgileri vermesi konusunda anlaşmadıklarını ve mevkidaşlarının profesyonelliklerinden emin olduklarını söyledi.

Bulgaristan’da meydana gelen ve 46 kişinin hayatını kaybettiği otobüs kazasıyla ilgili bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Başsavcı Lyubomir Yoveski, “Şu ana kadar, Savcılığın kaza trajedisiyle ilgili yeni bir bilgisi yok ve bize tüm bilgilerin verilmesi konusunda bir anlaşma da yapmadık. Bulgar savcılarının profesyonelliğine ve trajediyi çevreleyen tüm koşullara ışık tutacaklarına inanıyoruz.” diye konuştu.

Kuzey Makedonyalı uzmanların otopsiye girmesiyle ilgili dün bazı sorunların yaşadığını doğrulayan Yoveski, “Ancak bunların üstesinden gelindi ve şimdi Adli Tıp temsilcilerimiz otopsiler üzerinde çalışıyor.” dedi.

Bulgaristan savcılarıyla iş birliği yaptıklarını belirten Yoveski, “Ailelerden alınan biyolojik örneklerin çoğu dün Adli Tıp Kurumu’nda toplandı. Sabah iki veya üç aile üyesinin daha biyolojik örnek bırakması gerektiği bilgisi verildi ve bugün bu sürecin bitmesini bekliyoruz. Bulgar savcısıyla, Üsküp’te yapılacak ve ölenlerin otopsilerinden ve Sofya’da yapılan DNA analizinden elde edilen verilerle karşılaştırılacak DNA analizinin örneklerini kendisine sağlamak üzere müfettişler gönderme konusunda anlaştık.” ifadelerini kullandı.

Naaşların Bulgaristan’dan ülkeye ne zaman gönderileceğini şimdilik söyleyemeyeceğini söyleyen Yoveski, yine de bunun yakında yapılmasını beklediğini ifade etti.

Yoveski, “Bulgar savcılar tarafından yürütülen bu soruşturma sürecinde, diğer şeylerin yanı sıra, ihtiyaç duydukları tüm bu konular, belgeler ve veriler üzerinde tam işbirliğine hazır olduğumuzu ifade ettik.” şeklinde konuştu.

Otobüs şirketi ile ilgili iddialar sorulan Yoveski, belirli gerçekler ve koşullar hakkında yorum yapmayacağı yanıtını verdi.

Önceki Haber

“Gümrük İdaresinin, otobüsün sınır kapısında ne gösterdiğini bildirmesi bekleniyor”

Sonraki Haber

Avrupa’da Kovid-19’un delta varyantının aralık ve ocakta artacağı uyarısı