Başka Dergi Üsküp sayısı ile Üçlüyor

Her sayısında Eski Yugoslavya şehirlerini alışılagelmiş usullerin dışında inceleyen Başka Dergi, üçüncü sayısında Eski Yugoslavya ve Balkanların en önemli şehirlerinden Üsküp’ü dosya konusu yaptı.

Saraybosna merkezli dergi, Üsküp sayısı olması sebebiyle bu sayıyı Üsküp’te çıkarma kararı aldı.

Üsküp sayısının Üsküp’te çıkmasının daha anlamlı olacağını düşündüklerini söyleyen Başka Dergisi Yayın Yönetmeni Enes Güler, ‘’ Üsküp sayısı yaparak Üsküp’ e olan borcumuzu ödemek istiyorduk, biraz daha anlamlı kılalım ve bu sayıyı orada çıkaralım istedik’’ şeklinde konuştu.

Balkan Edebiyatı sloganıyla yoluna devam eden dergiye bu sayıda; Süleyman Gündüz, İbrahim Tenekeci, Yusuf Kaplan, Müfid Yüksel ve Hakan Arslanbenzer gibi isimler de yazılarıyla katkıda bulundu.

Derginin Yayın danışmanlarından olan Ayhan Demir’in Üsküp için kaleme aldığı iki serilik yazı ise adeta Üsküp adına bir rehber niteliğinde.

Üsküp’ün sembol isimlerinden İlhami Emin ile röportaj, Avni Engüllü, Mateja Matevski ve Necati Zekeriya gibi Üsküplü şairlerden de şiirler bulunduran derginin dosya sayısı oldukça zengin.

Derginin dosya konusu harici kısmında ise, Türk Edebiyatının değerli öykücülerinden Orçun Ünal ve Emrah Yolcu’nun öyküleri, Halil İbrahim İzgi’nin Annesi ile yaptığı tatlı bir söyleşi ve Gözde Şeker’in Balkanların en önemli Rock gruplarından ‘’Plavi Orkestar’’ ile gerçekleştirdiği bir röportaj bulunuyor.

Derginin Boşnakça olan kısmında ise, Mirzana Pasic Kodric ve Nadija Rebronja şiirleriyle, Daniel Evresimoski ise yazılarıyla destek oluyor.

Her sayıda olduğu gibi genç şair ve yazarların da yer aldığı Başka Derginin üçüncü sayısında Ervanur Erdoğan’ın şiiri ve Osman Boylu’nun yazısı dikkat çekiyor. Çizimlerde ise Ali Enes Şahin, İrma Zmiric Çetinkaya ve Seyhan Günay kalemlerini konuşturmuşlar.

Başka, ilk sayısından itibaren Edebiyat hayatına yeni bir soluk getirirken üçüncü sayısı ile Türkiye ve Balkanlara ‘’Balkan Edebiyatı’’nı sevdirecek gibi gözüküyor.

 

TİMEBALKAN

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Canlı Bomba Suriye kökenli

Read Next

Kosova’da ‘sivil savunma’ lağvedildi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *