Barış aktivisti Rachel Corrie Viyana’da anıldı

Filistinli bir ailenin evinin yıkılmasını önlemek isterken İsrail buldozeri tarafından ezilerek öldürülen ABD’li barış aktivisti Rachel Corrie, Avusturya’nın başkenti Viyana’da anıldı.

Viyana Yastaki Kadınlar Derneği, 16 Mart 2003’te öldürülen Rachel Corrie’nin anısına bir program düzenledi. Programda, Filistinli Yönetmen Yahya Barakat’ın 2005 yılında Rachel Corrie anısına yaptığı “Rachel-Bir Amerikalı Vicdan” başlıklı belgesel gösterildi.

Corrie’nin hayatı ve mücadelesinin anlatıldığı belgeselde, İsrail’in Filistin’de yerleşim yerleri açmak için buldozerlerle evleri yıkması ve insanları korkutması gösterildi.

Belgeselde, Filistinli bir ailenin yok edilmesini önlemeye çalışırken buldozer tarafından ezilen Corrie’nin insanlığın vicdanında halen yaşadığına vurgu yapıldı.

“O bir kahramandı”

Viyana Yastaki Kadınlar Derneği üyesi Paula Abrams-Hourani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rachel Corrie’nin bir çok insan için “cesur yürekli sembolik bir insan olduğunu” söyledi.

Corrie’nin İsrail tarafından öldürülen bir Amerikalı olduğunu kaydeden Abrams-Hourani, “Ancak Amerika hükümeti, Corrie’nin öldürülmesini asla araştırmadı.” dedi.

Ailesi tarafından açılan davanın İsrail mahkemesi tarafından reddedildiğini ifade eden Abrams-Hourani, “Rachel Corrie sembolik bir figürdür. O halen bütün insanlığın vicdanında yaşıyor. O bir kahraman ama onu kimse bilmiyor” diye konuştu.

Kaynak: AA

Read Previous

Ahmet Davutoğlu: Kıyamete kadar Azerbaycan’la birlikteyiz

Read Next

Pide çalan Suriyeli çocukları sopalarla dövdüler

One Comment

  • From some point on, I am preparing to build my site while browsing various sites. It is now somewhat completed. If you are interested, please come to play with majorsite !!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *