Ahmet Davutoğlu: Kıyamete kadar Azerbaycan’la birlikteyiz

Başbakan Ahmet Davutoğlu ‘Bütün dünya bilmelidir ki, Türkiye, can Azerbaycan’la omuz omuza durmaya kıyamete kadar devam edecektir’ dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti Grup Toplantısı’nda konuştu. Davutoğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

“KIYAMETE KADAR AZERBAYCAN’LA BİRLİKTEYİZ”

Bütün dünya bilmelidir ki, Türkiye, can Azerbaycanla omuz omuza durmaya kıyamete kadar devam edecektir. Can Azerbaycan’ın kaybettiği her şehit bizimdir. Dağlık Karabağ da dahil olmak üzere Azerbaycan’ın tüm toprakları kurtulana kadar Azerbaycan’ın yanında durmaya devam edeceğiz.

Geçtiğimiz mübarek cuma gününü Sur’da geçirdik. Mekke, Medine, Kudüs ve Şam’dan sonra 5. kutsal mekan olarak görünen Ulucami’de Cuma namazı kıldık, kardeşlerimizle hemhal ettik. Hiçbir önhazırlık olmadan binlerce Diyarbekirli kardeşlerimin Ulucami önünde toplanmasında duygularımı tarif edemem. Önceden hiç planlanmamış ama meydanın hınca hınç dolduğu bir miting yapmak durumunda kaldık. Herbir Diyarbekirliye, her bir vatandaşımıza sahip çıkacağız.

Yıkılananın yerine çok daha güzelinin yapılacağının müjdesini vermeye gittik. Bugün doğu ve güneydoğuda insanlarımız terör örgütüne destek olmayacaklarını net bir şekilde ortaya koymuştur. Teröre karşı dimdik duruş sergileyen vatandaşlarımıza tekrar teşekkür ediyorum. Terör destekçisi siyasetçilere ‘Siz acıdan besleniyorsunuz’ diyen vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.

“ONLAR NE YAPARSA YAPSIN BİZ ASLA KORKMADIK”

Biz gitmeden önce, Diyarbekirlileri protesto gösterilerine çağırdılar, Diyarbekirliler ise, ‘Bağrımızı, gönlümüzü açıyoruz’ diyerek provakasyonlara geçit vermedi. 8 yüreğimizi hain bir terör saldırısında katlettiler. Zannettiler ki biz korkarız, çekiniriz. Ama onlar ne bizi, ne davamızı, ne milletimiz tanıyorlar. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar biz asla korkmadık, asla korkmuyoruz, asla korkmayacağız.

“DİYARBAKIR KIYAMETE KADAR BU AZİZ VATANIN AYRILMAZ PARÇASIDIR”

Canlı bombalar bizi birbirimizden koparamazlar. Adaletle, refahla birbirimizin hayat hakkına sahip çıkarak hep birlikte yaşayacağız. Ayırımcılar kendilerine yer bulamayacaklar. Hukuk, demokrasi ve kardeşliğimiz adına mücadelemizi sürdüreceğiz. Ebediyyen bir ve beraber olacağız. Biz teröre karşı da, tahribata karşı da vatandaşımızın yanındayız. Vatandaşımızın sıkıntıların giderilmesi, yaraların sarılması için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Medeniyetimizin mürşit şehri Diyarbakır’ı onlara teslim etmedik, etmeyeceğiz. Sur bizim yüreğimizdir. Diyarbekir’e havadan geldiğinizde Diyarbakır surları bir yürek gibi inşa edilmiştir. Sur bizim yüreğimizdir. Sur, Diyarbakır kıyamete kadar bu aziz vatanın ayrılmaz parçasıdır.

“KALKAN HER UÇAK DIŞ TÜRKLERE, DIŞ KÜRTLERE SELAM GÖTÜRECEK”

Ölseydim de Fatih Paşa Camii’ni böyle görmeseydim diyen yaşlı teyzeyi de Diyarbakır’da buldum, elini öptüm ve ‘Merak etme aynısını yapacağız’ dedim. Terör örgütünün tahrip ettiği şehirleri, ruhunu, ahengini, tarihini, kimliğini koruyarak yeniden ihya edeceğiz. Önümüzdeki günlerde Diyarbakır Havalimanı’ndan hem Erbil’e hem de Ercan havaalanına sefer başlattık. 10 Nisan tarihinde başlayacak bu sefer Diyarbakır Havaalanı’na uluslararası nitelik kazandıracak. Diyarbakır’dan Erbil’e, Ercan’a uçan her uçak dış Türkler’e, dış Kürtler’e buradan selamlar götürecek.

“TÜRKİYE DÜN NASIL DOĞRU YAPTIYSA BUGÜN DE DOĞRU YAPIYOR”

Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakanlığı döneminde büyük siyasi riskler üstlenerek çözüm sürecini başlattı. Siyasi gövdesini bu işin arkasına koymaktan çekinmeyeceğini söyledi. Ne Cumhurbaşkanımız ne de AK Parti bu hayati meselede bir adım dahi geri adım atmadı. Çözüm sürecini yönetme görevini de kongremizde deklare ettim. Güçlü bir devletin yapması gerekenleri yaptık. Biz demokratik adımlarla huzur ortamı sağlamaya çalışırken PKK terör örgütü barikatlar kurarak, hain suikastler gerçekleştirerek yeni bir süreç başlattı. Biz de devletin olmanın gereği olarak yapılması gerekeni yaptık ve bölücü terör örgütüne karşı tarihin en büyük operasyonunu başlattık. Türkiye dün çözüm siyasetinde nasıl bir doğru bir siyaset izlediyse bugün de yürüttüğü mücadelede doğru bir siyaset yürütmektedir. Terörle mücadeleden geri dönüş yoktur ve asla geri dönüş olmayacaktır.

“BAKANLAR KURULU TOPLANTISINI URFA’DA YAPACAĞIZ”

Bütün provokasyon çağrılarına rağmen Diyarbakırlı vatandaşlarımız PKK’yı sükutu hayale uğrattı. Biz Diyarbakır’ı bağrımıza bastık, Diyarbakır bizi bağrına bastı. Rahatsız oldular, onları rahatsız etmeye devam edeceğiz. Bundan sonra da ülkemizin birliğini, beraberliğini haykırmaya devam edeceğiz. İnşallah 11 Nisan’da Şanlıurfa’dayız. Bakanlar Kurulu toplantısını orada yapacağız. Şanlıurfa’nın şeref madalyasını takdim edeceğiz.

Kaynak: Stargazetesi

Read Previous

Liecester mucizeye koşuyor

Read Next

Barış aktivisti Rachel Corrie Viyana’da anıldı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *