Balkanlar Kosova’da buluştu

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Kosova’nın Başkenti Priştine’de 11 Ülkeden 45 Düşünce Kuruluşu temsilcisini bir araya getirdi.

YTB tarafından ilk kez geçtiğimiz yıl hayata geçirilen Düşünce Kuruluşları Buluşması’nın ilki Balkan Düşünce Kuruluşları Buluşması olmuştu. İlki Ankara’da yapılan buluşmanın ikincisi bu yıl Kosova’nın Başkenti Priştine’de YTB ve Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) işbirliğinde gerçekleştiriliyor.

Kosova, Türkiye, Romanya, Karadağ, Yunanistan, Arnavutluk, Bulgaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Slovenya ve Makedonya’dan 45 katılımcının yer aldığı 2’inci Balkan Düşünce Kuruluşları Çalıştayına YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ve Kosova Dışişleri Bakanı Valon Murtezaj katıldı.

Çalıştayın açılışında katılımcılara seslenen YTB Başkanı Kudret Bülbül, YTB’nin proje destekleri ve faaliyet alanlarını anlattı. Türkiye’nin Balkanlar ile olan tarihi ve kültürel ilişkisine dikkati çeken Bülbül, son asırda kaybedilen ilişkilerin onarılması adına YTB olarak pek çok faaliyet imza attıklarını kaydetti.

İki gün boyunca devam edecek çalıştayda Balkanlar’daki dönüşüm, siyasetin geleceği, AB ve NATO ile entegrasyon süreçleri, Türkiye ile ilişkiler ve bölge dışı aktörlerin etkileri masaya yatırılacak.

Haber 7

Read Previous

FOCIC “Medyanın Toplumdaki Rolü” paneli düzenledi

Read Next

Olağanüstüsün Karsu Dönmez

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *