‘Balkan Düşünce Akademisi’ başladı

İslam Medeniyeti Merkezi Vakfı (FOCİC) ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın ortaklığında Üsküp’te ‘Balkan Düşünce Akademisi’ başladı. Proje Türkiye, Makedonya, Kosova ve diğer Balkan ülkelerinden akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşecek.

Dün düzenlenen seminerlerde Türkiye’den Prof. Dr. Alaatin Karaca, Mehmet Çetin, Dr. Adnan Tekşen, Prof. Dr. Hasan Boynukara ve Doç. Dr. Vehbi Beşer sunumlarını yaptılar.

Fikir Coğrafyası sitesinin kurucularından Adnan Tekşen TİMEBALKAN’a özel açıklamalarda bulundu. Tekşen “Biz tarihsel süreç içerisinde beraber olduk. Ortak kültürün, ortak medeniyetin oluşturulmasında hep beraber katkıda bulunduk. Bu anlamda ben Balkanların Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihsel anlamda değerlendirdiğimizde Batı’ya bakan yüzü olarak Balkan ülkelerindeki entellektüellerin bugün de yeniden ortak bir kültür-medeniyet zemini oluşturmamızda ciddi katkılarda bulunacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

FOCİC’in genel sekreteri Latif Mustafa ‘Balkan Düşünce Akademisi’ projesinin önemine değinerek ideolojik bir zeminin değil kültürel bir zeminin oluşmasının önemine değindi.

Read Previous

Siyasi kriz 170 milyon avroya mal olacak

Read Next

Türkiye’nin Kosova’da hiçbir gizli gündemi yok

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *