Bakan Furkan Çako “Snejana” Anaokulu ve “Derya” Derneği’ni ziyaret etti

Makedonya  Devlet Bakanı  Furkan Çako, bugün Üsküp’te gerçekleştirilen ziyaretler kapsamında  “Snejana” Anaokulu’na bağlı Türkçe sınıfının yanı sıra “Derya” Derneği’ni ziyaret etti.

İlk önce “Snejana” Anaokulunu ziyaret eden Devlet Bakanı Furkan Çako, yaklaşık 25 civarında Türk kökenli öğrencilerin de eğitim gördüğü “Snejana” Anaokulu’nun bir sınıfını yenilemeye çalışacaklarını kaydetti.

Bakan Çako, “Çalışma aktivitelerimiz doğrultusunda bugün Snejana Anaokulu’nu ziyaret ettik. Bilindiği üzere Makedonya’nun dört bir yanında özellikle anaokul ve ilkokullarda teknik anlamda bazı iyileştirmeler yapacağımızı söylemiştik. İlk olarak başta Struga olmak üzere daha sonra Üsküp ve Gostivar’da bunların bazılarını gerçekleştirmiştik. Önümüzdeki dönemde çok fazla da zaman kaybetmeden anaokulunun bir sınıfını yenilemeye çalışacağız. Bu konuyu bugün müdüre hanım ve oradaki öğretmenimizle görüştük” dedi.

Anaokulda özellikle teknik anlamda sorunlar olduğunu söyleyen Bakan Çako, “En kısa zamanda gidermeye çalışacağız. Ziyareti fırsat bilip bu konuda yardımcı olmak isteyen vatandaşlar, iş adamları varsa onlarla işbirliği yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.

Derya Derneği’nin uluslararası projeleri ayrı bir önem taşıyor

Bakanın ikinci durağı “Derya” Kadınlar Derneği oldu.

Derya Derneği Başkanı Suzan Musli, Devlet Bakanı Furkan Çako’ya derneğin çalışmaları, hazırladığı projeler ve yaşadıkları sıkıntılar ile ayrıntılı bilgiler vererek ilerideki çalışmalarda, projelerde yardımcı olmasını istedi.

DSC_0595

Yarım saat süren görüşmenin ardından Derya Derneği’nin çalışmaları ile ilgili ilk intibalarını paylaşan Devlet Bakanı Furkan Çako, derneğin ciddi anlamda birçok projeye imza atmış olduğuna tanık olduğunu kaydetti.

Bakan Çako, “Projelerin birçoğu uluslararası kuruluşlarla ve uluslararası çapta olması ayrı bir önem taşımakta. Bu ise Derya’nın sadece sözde bir dernek olmadığını, ciddi anlamda kapasiteye sahip olduğunu ve bundan sonra da birçok projeye imza atmaya hazır olduğunu göstermekte. Biz hükümet olarak, bazen bir takım konularda yardımcı olmaya çalışıyoruz, bundan sonra da yardımcı olmaya çalışacağız. İnşallah derneğin Makedonya’daki Türk kadınlarının durumları ve şartlarının iyileştirilmesi yönünde atmış olduğu adımlara bundan sonra da devam eder” şeklinde konuştu.

Hüsamettin Gina

Read Previous

Makedonya yenilgiden kurtulamadı

Read Next

Özel Yetkili Savcılık engellemelere rağmen istediği belgelere ulaşıyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *