Avrupa Komisyonu Raporu’nda, K. Makedonya’da yargıda ilerleme kaydedilmediğini değerlendirdi

Avrupa Komisyonu, ülkenin 2023 yılına ilişkin ilerleme raporunda, rapor döneminde yargıda ilerleme kaydedilmediğini ve Kuzey Makedonya yargı sisteminin belirli ile orta düzeyde hazırlık arasında olduğunu değerlendiriyor.

Raporda yargı sistemiyle ilgili bölümünde Yargı Konseyi’nin hakimlerin ve kurumların dürüstlük ve bağımsızlığını korumaya çalışması ve her türlü dış etkiye direnmesi gerektiği belirtiliyor.

Yargı Konseyi Başkanının tartışmalı görevden alınması, aşırı siyasi nüfuza ilişkin endişeleri artırdığı kaydedilen raporda, “Kurumların çalışmalarını iyileştirmeyi amaçlayan yargı reformlarına ilişkin yeni stratejinin kabul edilmesi ertelendi. Yargı ve savcılığa yönelik İK stratejilerinin uygulanmasında kaydedilen ilerleme sınırlıydı. İlan edilen emekliliklerin etkisiyle baş edecek önlemlerin olmayışı verimliliği etkiledi. Yüksek mahkemelere yapılan terfilerin çoğunda daha fazla gecikme yaşandı. Mahkemelerde davaların rastgele dağıtımına yönelik davaların yönetilmesine yönelik otomatik bilgi sisteminin iyileştirilmesine yönelik çalışmalar devam etti.” ifadelerine yer verildi.

Komisyonun geçen yılki tavsiyeleri uygulanmadı ve halen geçerli; gelecek yıl ülkenin özellikle aşağıdaki maddeler üzerinde çalışması gerekiyor:

– Avrupa standartlarıyla uyumlu yeni bir Hukuk Muhakemeleri Kanununun kabul edilmesine özel olarak odaklanarak, adalet reformu stratejisinin ve güncellenmiş eylem planının uygulanmasının tamamlanması ve yeni adalet reformu stratejisinin (2023-2027) gecikmeksizin hazırlanması;

– Şeffaflığını ve bağımsızlığını güçlendirmek ve yargı ve savcılığa yönelik insan kaynakları stratejilerinin uygulanmasını hızlandırmak amacıyla Yargı Konseyi’nin yasal çerçevesinin ve genel işleyişinin revize edilmesi;

Avrupa Komisyonu, yolsuzlukla mücadele alanında ilerleme kaydedilmediğini ve ülkenin belirli ile orta düzeyde hazırlık arasında olduğunu değerlendiriyor.

Read Previous

DSÖ: Gazze Şeridi’nde sağlık hizmetlerine yönelik 108 saldırı belgelendi

Read Next

Kültür Bakanı Stoyçevska, Yeni Yol Derneği heyetini kabul etti