‘’Avrupa entegrasyonundan yana olan tüm partilerin kararlılıklarını eylemde göstermelerinin zamanı geldi’’

Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi, Avrupa entegrasyonundan yana olan tüm siyasi partilerin kararlılıklarını eylemde göstermelerinin zamanı geldiğini söyledi.

Meclis Başkanı Talat Caferi, Batı Balkanlar’da Avrupa entegrasyonunun daha da ilerletilmesi için Parlamentolararası Diyalog Konferansı’nın açılışında yaptığı konuşmada, ‘’17 yıllık bekleyişin ardından katılım sürecinin son aşamasına giriyoruz.’’ dedi.

Avrupa Birliği ile taramalara başladıklarını, şu anda ileri aşamada olduklarını ve şu ana kadar gelen tüm raporlar olumlu olduğunu kaydeden Caferi, ‘’Önümüzde bir meydan okuma daha var ve bu müzakerelerin devamı için Anayasa değişikliğidir. Bunun reformların hızlandırılmış bir temposunu dayatacağını ummaktayız. Programlarında Avrupa bütünleşmesini savunan tüm siyasi partilerin kararlılıklarını eyleme dökmeleri için şimdi doğru zaman olduğuna inanıyorum.’’ ifadelerini kullandı.

Caferi, ‘’Vatandaşların Avrupa Birliği’ne entegrasyon isteklerini yerine getirmek için insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü alanında Avrupa mevzuatına uyum sağlamaya adanmış bir şekilde çalışıyoruz. Avrupa Konseyi, çıktığımız bu yolda değerli ortağımız ve güçlü desteğimizdir.’’ şeklinde konuştu.

Read Previous

Cumhurbaşkanı Pendarovski adaylık için temkinli konuştu

Read Next

Kosova Başbakanı Kurti, ATO heyeti ile bir araya geldi