Avrupa Cephesi İttifakı, Gostivar’da gövde gösterisi yaptı

Kuzey Makedonya’da cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri yaklaşırken siyasi partilerin seçime katılacakları ittifaklar netleşti.

Kuzey Makedonya’da uzun yıllar iktidarda bulunan Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) öncülüğünde kurulan “Avrupa Cephesi İttifakı”na son olarak Arnavut İttifakı’nın Ziyadin Sela katıldı.

Arnavut İttifakı’nın Demokratik Bütünleşme Birliği öncülüğündeki Avrupa Cephesi ile koalisyon anlaşmasının imzalanması vesilesiyle bu gece binlerce destekçi, aktivist ve çok sayıda vatandaş Gostivar’daki “Mladost” salonunu doldurdu.

İmza töreninde Başbakan Talat Caferi, Avrupa Cephesi Cumhurbaşkanı adayı Bujar Osmani, ve ittifaka katılan diğer parti yöneticilerinin yanı sıra ittifaka katılan Türk adaylar Beycan İlyas ve Salih Murat da hazır bulundu.

BDİ lideri Ali Ahmeti burada yaptığı konuşmada, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Bir araya gelen ittifakın tarihi bir misyonu olduğunu vurgulayan Ahmeti, “24 Nisan’da Bujar Osmani’nin cumhurbaşkanı olmasıyla büyük zaferi, 8 Mayıs’ta ise Avrupa Cephesi’yle tarihi zaferi kutlayacağız. Bu yüzden barışçıl bir kampanyaya ihtiyacımız var, bilime dayanmayan bir tartışmanın nasıl yapılacağını bilmiyoruz. Derin bir inançla söylüyorum ki, bu Cephe Arnavutların en büyük zenginliğidir, çünkü biz nasıl çalışacağımızı ve başaracağımızı biliyoruz. Bu nedenle her Arnavut’un, Türk’ün, Rom’un, Boşnak’ın desteğini isteyeceğiz. Çünkü Türkler de Romlar da, Boşnaklar ve herkes de nasıl yönetileceğini hissedecekler.” ifadelerini kullandı.

İmza töreninde konuşan cumhurbaşkanı adayı Bujar Osmani, devletin Avrupa yolunu ve etnik kökene bakılmaksızın tüm vatandaşlar için adalet ve eşitliği hedefleyen İttifak’ta birleşmenin önemini vurguladı.

Ziyadin Sela, BDİ ve Avrupa Cephesi’ne katılmanın Avrupa yolunu ve kalkınma yolunu oluşturmak olduğunu söyledi.

Read Previous

Erdoğan Saraç, milletvekili adayı oldu

Read Next

Türkçe, Kosova’nın Kuzey Mitroviça belediyesinde “resmi kullanımda dil” oldu