Audi’nin 2016’da yarışacağı R18 tanıtıldı

Audi Motorsport, 2016 sezonunda FIA WEC serisinde ve LeMans 24 Saat’te kullanacağı yeni otomobilini tanıttı.

Alman üretici yeni R18’in tamamen baştan yaratıldığını ve yerini aldığı modelle neredeyse hiçbir ortak parçasının olmadığını söyledi. İlginç şekilde takım FIA WEC kurallarına uyabilmek adına daha çok tüketimi düşürme konusuna odaklandı. Yeni kurallar geçen yılkine göre LeMans pistinde tek turda 10 megajoule daha az enerji kullanılabilmesini öngörüyor.

Audi, 1000 bg gücündeki otomobilin hibrid sisteminde değişikliğe gidiyor ve 2012’den 2015’e kadar kullanmış olduğu, volanın içine entegre edilmiş enerji depolama sistemi yerine lityum ion akümülatöre geçiş yapıyor. MGU (Motor Generator Unit) olarak adlandırılan bu yeni sistem ön aksta yer alıyor ve frenaj anında ön lastiklerden çıkan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çeviriyor. Yeni kurallara göre MGU’ların ürettiği gücün maksimum 408 bg (300 KW) olması gerekiyor.

Audi ayrıca otomobilin en önemli aerodinamik parçalarını da elden geçiriyor. Bunlar arasında ön kısıma gelen havanın lastiklere ve gövde üzerindeki hava girişlerine yönlendirimesini sağlayan ön kanat ve ön tasarım da yer alıyor. Bu yeni parçalarla hava akışının çok daha verimli bir şekilde otomobilin tabanına yönlendirildiğini açıklanıyor.

Arkadaysa tabandaki hava difüzörden dışarı atılıyor ve yarış otomobilinin yere basma gücünün büyük bir kısmını üretiyor. Bunların dışında araçta yeni bir monokok şasi ve elden geçirilmiş gövde oranları söz konusu.

Tüm bu bahsedilen yeniliklerle birlikte yeni R18’in, 2011’deki V6 dizel motorlu araca göre  yüzde 32.4 daha az yakıt tükettiği söyleniyor. Audi artık motorda da daha hafif ve verimli turbolar kullanırken, motorun bazı parçalarının aerodinamik detaylara yer açmak adına farklı noktalarda konumlandırıldığı açıklanıyor.

Elbette Audi, geçen yıl kaybettiği LeMans galibiyeti ve WEC şampiyonluğunu Porsche’nin elinden geri almak için bu şekilde ciddi bir hazırlık yapıyor.

turkiyef1.com

Read Previous

Akıllı ekranlar artık motorsikletinizde

Read Next

Porsche, 2016 LMP1 otomobilini gösterdi

One Comment

  • From some point on, I am preparing to build my site while browsing various sites. It is now somewhat completed. If you are interested, please come to play with safetoto !!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *