ASALA’nın 40 yıl önce şehit ettiği Büyükelçi Balkar, Sırbistan’da anıldı

ASALA terör örgütünün 9 Mart 1983’te düzenlediği silahlı saldırıda hayatını kaybeden Türkiye’nin eski Belgrad Büyükelçisi Ahmet Galip Balkar’ın ölümünün 40’ıncı yılı dolayısıyla tören düzenlendi.

Törene, Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy, Sırbistan’daki Türk kurumlarının temsilcileri ve Sırbistan Dışişleri Bakanı temsilcisi Milos Cavic katıldı.

Aksoy, burada yaptığı konuşmada, Balkar’ın, Dışişleri Bakanlığında bir toplantıya gitmek üzereyken, henüz 47 yaşındayken şehit edildiğini, teröristleri yakalamak için koşan 25 yaşındaki Sırp vatandaşı Zarko Milivojevic’in de hayatını kaybettiğini söyledi.

Büyükelçi Balkar’ın, Türk diplomasisinde büyük bir üne sahip olduğunu kaydeden Aksoy, “Balkar, çok parlak bir kariyere sahipti ve ülkesine tutku ve onurla hizmet eden bir diplomattı.” diye konuştu

Aksoy, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlere işaret ederek, Sırbistan hükümetinin ve halkının Türkiye’ye verdiği destek ve dayanışmanın unutulmayacağını belirtti.

Cavic de Sırbistan’ın her zaman komşu olarak gördüğü ve yakın ilişkilerinin olduğu bir ülkenin büyükelçisine 40 yıl önce düzenlenen suikastın kabul edilemez olduğunu ve bu saldırının terörün sınır tanımadığını gösterdiğini kaydetti.

Törenin ardından, Belgrad’daki Taşmeydan Parkı’na, Balkar anısına fidan dikildi.

Balkar’ı şehit eden iki saldırgan, 20’şer yıl hapis cezasına çarptırılmıştı

Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliği binası yakınlarında 9 Mart 1983’te, ASALA terör örgütü mensubu iki saldırgan tarafından Büyükelçi Balkar’a otomatik silahlarla saldırı düzenlenmiş, saldırıda ağır yaralanan Balkar iki gün sonra hayatını kaybetmişti. Saldırı sırasında olay yerinde bulunan ve kendisine kurşun isabet eden bir öğrenci de yaşamını yitirmişti.

Saldırganlar Kirkor Levonyan ile Raffi Aleksandr, 9 Mart 1984’te yakalanmış ve 20’şer yıl hapis cezası almıştı.

AA

Read Previous

NATO: Türkiye, İsveç ve Finlandiya, Daimi Ortak Mekanizmanın uzun vadeli değeri üzerinde mutabık kaldı

Read Next

AB Belgrad-Priştine Diyaloğu Temsilcisi Lajcak, Kosova liderleri ile görüştü