AB Belgrad-Priştine Diyaloğu Temsilcisi Lajcak, Kosova liderleri ile görüştü

Avrupa Birliği (AB) Belgrad- Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, Kosova Başbakanı Albin Kurti ile yapıcı, önemli ve çok faydalı bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

Lajcak, resmi ziyarette bulunduğu Kosova’da, Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Başbakan Albin Kurti ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

Kosova hükümet binasında Kurti ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Lajcak, “Priştine ziyaretimin temel amacı, Kosova’nın bu anlaşmanın uygulanmasıyla ilgili görüşü hakkında bilgi sahibi olmaktı. Başbakan Kurti ile görüşmem bu bağlamda beklentilerimi karşıladı. Sırbistan’ın da anlaşmanın uygulanmasını nasıl gördüğünü anlamak için aynı amaçla pazartesi ve salı günü Belgrad’da olacağım.” ifadelerini kullandı.

Lajçak, Başbakan Kurti ile yapıcı, önemli ve çok faydalı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve 18 Mart’ta Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde yapılacak görüşmede anlaşmayı sonuçlandırmaya ve resmileştirmeye odaklandıklarını belirtti.

Görüşmeye ilişkin Kosova Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kurti’nin 18 Mart’taki görüşmede resmi imzaların atılmasıyla Normalleşme Anlaşması sürecinin başarılı bir şekilde sonuçlanması konusunda beklentisi ifade edildi.

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani de planın uygulanmasının Kosova Meclisi’nde onaylanmış, egemenliğin dokunulmazlığı, toprak bütünlüğü, anayasaya uygunluk ve işlevsellik ilkeleri ruhuna uygun olması gerektiğini vurguladı.

Lajcak, 2 günlük Kosova ziyareti kapsamında cuma günü Kosova’nın muhalefet parti liderleriyle de bir araya gelecek.

Kosova-Sırbistan müzakereleri

AB, Sırbistan ve Kosova arasındaki Belgrad-Priştine Diyaloğu’nun bir sonraki toplantısının 18 Mart’ta Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde yapılacağını duyurmuştu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin katılımıyla 18 Mart’ta toplantı gerçekleştirileceği bildirilmiş, “Toplantıda, Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi yolunda AB Anlaşması Uygulama Planı’nın sonuçlandırılması üzerinde durulacak.” bilgisi paylaşılmıştı.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol bulmaya çalışıyor.???

Borrell, 27 Şubat’ta yaptığı açıklamada Kosova ve Sırbistan’ın ilişkileri normalleştirmek amacıyla prensipte anlaştıklarını ancak anlaşmanın uygulanması için daha fazla zaman gerektiğini söylemişti.

AA

Read Previous

ASALA’nın 40 yıl önce şehit ettiği Büyükelçi Balkar, Sırbistan’da anıldı

Read Next

Bulgaristan’da yaklaşık 650 bin vatandaş doğal afet ve kazalara karşı daha iyi korumaya erişebilecek