Arnavutluk’ta hükümet karşıtı protesto düzenlendi

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da ana muhalefet partisi olan Demokratik Parti (PD) tarafından hükümet karşıtı protesto gerçekleştirildi.

Diğer muhalefet partilerin de desteklediği protesto, Arnavutluk Meclisi önünde yapıldı.

“Çoğulculuk, serbest oy ve demokrasinin korunması” amacıyla meclis oturumunun yapıldığı sırada düzenlenen protestoya, muhalefet milletvekilleri de katıldı.

Daha önce meclis çalışmalarından uzaklaştırılan bazı PD milletvekillerinin güvenlik görevlilerince oturumun düzenlendiği salona alınmaması üzerine protestonun başlangıcında ve meclis oturumu sırasında gergin anlar yaşandı.

Muhalefet partileri, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’yı, ABD’de gözaltında bulunan eski Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkilisi Charles McGonigal ile yakın ilişkide olmasıyla ve yolsuzlukla suçluyor.

Muhalefet, Rama’nın istifasını ve bu iddiaların soruşturulması için meclis komisyonu kurulmasını talep ediyor.

Eski Arnavutluk Başbakanı ve PD Milletvekili Sai Berisha, protestoda yaptığı konuşmada, Arnavutların dostlarının ve ortaklarının çıkarlarını koruyacağını ifade etti.

Protestoculara seslenen Berisha, “Siz burada protestodasınız. Her Arnavut ve ülkenin gerçek bir muhalefete sahip olmasını isteyen herkes, sizi kalben destekliyor.” dedi.

Arnavutluk’taki muhalefet, birkaç kez hükümet karşıtı protesto düzenlemişti.

AA

Read Previous

Prizren’de, depremde hayatını kaybedenler için mevlit okundu

Read Next

Edirne’den Yunanistan’a kaçmaya çalışan 16 terörist yakalandı