Arnavutluk Türkiye’den 8 milyon Euro değerinde İHA/SİHA satın alacak.

Parlamento tarafından yayınlanan belgede İHA satın alımının ulusal güvenliğin artırılmasına yönelik olduğu vurgusu yapıldı. İçişleri Bakanı Bledar Çuçi de bu ayın başlarında Baykar şirket yetkilileriyle yaptığı görüşme ve fabrika ziyaretini gösteren bir video yayınladı.

rnavutluk, Türkiye’den 8 milyon Euro değerinde Bayrakta İHA ve SİHA satın alacak.

22 Haziran’da değiştirilen hükümet bütçesi bu amaçla Savunma Bakanlığı’na ödenek ayırıyor.

İÇİŞLERİ BAKANI YERİNDE İNCELEMİŞTİ

İçişleri Bakanı Bledar Çuçi, bu ayın başlarında şirket yetkilileriyle yaptığı görüşme ve fabrika ziyaretini gösteren bir video yayınladı.

Geçen yıl Arnavutluk, bir Türk savunma firması olan Ulusal Savaş Teknolojileri Savunma Sistemleri A.Ş. tarafından geliştirilen bir anti-drone sisteminin ilk alıcısı olmuştu.

ULUSAL GÜVENLİĞİN ARTIRILMASINA YÖNELİK ADIM

Öte yandan Arnavutluk parlamentosu tarafından 23 Haziran’da yayınlanan belgede Türkiye’ye ayrılan bütçenin tutarı yayınlandı. Belgede, harcamalar ulusal güvenliğin artırılmasına yönelik önlemlerin alınması kapsamında değerlendirildi.

İLGİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Türk SİHA ve İHA’larına ilgi giderek büyüyor. Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak da daha önce, Türkiye’den 24 adet SİHA alacaklarını açıklamıştı. Letonya Savunma Bakanı Artis Pabriks de daha önce Baykar Milli S/İHA Ar-Ge ve Üretim Tesisleri’ni ziyaret etmişti.

Yeni Şafak

Önceki Haber

Fenerbahçe’nin İgor Angelovski ile görüştüğü iddia edildi

Sonraki Haber

Obradovic Partizan ile 3 yıllık anlaşma imzaladı