Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Agron Tare ile görüştü. Görüşmede, Ukrayna’nın, Kırım’ı işgalden kurtarmaya yönelik uluslararası çabaları birleştirmek amacıyla başlattığı Kırım Platformu girişimi ele alındı.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, dün çevrim içi olarak Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Agron Tare ile bir araya geldi. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı basın servisi, görüşmeye ilişkin ayrıntıları kamuoyuyla paylaştı. Emine Ceppar, görüşme sırasında Arnavut mevkidaşına Rus işgali altında bulunan Kırım’daki insan hakları durumu hakkında bilgi verdi. Kırım Platformu girişiminin yapısını ve öncelikleri hakkında bilgi veren Ceppar, “Söz konusu girişim, Ukrayna’ya, Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ilhakını uluslararası gündeme taşımak için bir fırsattır” ifadelerini kullandı. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı, Arnavutluk’u Kırım Platformu Açılış Zirvesine davet etti.

ARNAVUTLUK, UKRAYNA TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ DESTEKLİYOR

Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Tare, ülkesinin Ukrayna toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına verdiği desteği bir kere daha teyit etti. Bakan Yardımcısı, Arnavutluk’un Ukrayna’nın Kırım Platformu oluşturma girişimine destek verdiğini belirtti.

KIRIM PLATFORMUNA YAKLAŞIK 30 ÜLKE KATILACAK

Daha önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenmesi beklenen Kırım Platformu Açılış Zirvesine yaklaşık 30 ülkenin temsilcisinin katılacağını bildirmişti.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.

QHA

Önceki Haber

Başkent Üsküp’te 152 trafik cezası kesildi

Sonraki Haber

TİKA heyeti Mamuşa Belediyesi’nde incelemelerde bulundu