Arnavutluk Başbakanı Rama’dan K. Makedonya açıklaması

Arnavutluk Başbakan Edi Rama, Arnavutluk ile müzakerelerinin açılmaması halinde ertesi gün “Makedonya-Bulgar sorunundan ayrılma” talep edileceği konusunda uyardı.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Avrupa’nın Genişleme ve İyi Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Oliver Varheyli ile düzenlediği ortak basın toplantısında Kuzey Makedonya Meclisi’nde görüşülen Fransız Teklifi hakkında konuştu.

Kuzey Makedonya Meclisi’ndeki görüşmelerin olumlu sonuçlanmasını beklediğini söyleyen Rama, “Eğer öyleyse, Hükümetlerarası Konferans kesinlikle yakında toplanacak. Olumlu olmazsa ertesi gün Arnavutluk’un Bulgar-Makedon dosyasından ayrılmasını talep etmeye devam edeceğiz. Arnavutluk’un müzakereleri bu yıl tartışmasız başlatması gerektiğine kesinlikle inanıyoruz. Şimdi Kuzey Makedonya parlamentosunda gerçekleşmesi beklenen bu maraton tartışmasının bitmesini bekleyelim.” ifadelerini kullandı.

Kuzey Makedonya Meclisi’nin “Fransa ve iki ülkenin müzakerelere girme önerisinin önünü açmasını” dilediğini kaydeden Rama, “Ancak bu, Avrupa Komiseri’nin de dediği gibi, bizim karar verdiğimiz bir şey değil, Kuzey Makedonya’nın egemen parlamentosu. Komiser’e Balkanların entegrasyonuna ve mali yönüne saygı gösterdiği için teşekkür ettiğimi bir kez daha vurgulamak istiyorum. Sadece karayolları değil, demiryolları da var. Yeni Dıraç limanı için destek isteyeceğiz. NATO yatırım paketinden destek istedik” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Üsküp Hayvanat Bahçesi Müdürü görevden alındı

Read Next

Yunanistan’a kaçan FETÖ’cüler Avrupa’da saklanıyor