Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Politico için kaleme aldığı makalede, Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinde 2003 yılından bu yana bir şey değişmemiş olmasını eleştirdi.

Selanik’teki 2003 Avrupa Birliği – Batı Balkanlar zirvesinde kendilerine “Balkanlar’ın geleceğinin Avrupa Birliği’nde olduğunun” söylendiğini ve aynı mesajın her zirvede tekrarlandığını ifade eden Rama, Arnavutluk’un artık halkı için imkan yaratmaya hazır olduğunu söyledi.

Arnavutların Avrupa’daki en AB yanlısı halk olduğunu söyleyen Rama, “Komünizm çöküp biz kendi yolumuzu özgürce seçme imkanımız olduğunda Brüksel’i tercih ettik. O zamandan beri üyelik başvurusunda bizden istenen her şeyi yaptık. Avrupa sözlerini tutamayacak durumda olabilir fakat Arnavutluk halen Avrupa ideallerine bağlı ve kendi üyeleri vazgeçse dahi Avrupa’nın kuruluş prensiplerine sadık kalmaya devam edecektir” diye yazdı.

Arnavutluk’un üyelik sürecinde ilerlemesinin Kuzey Makedonya’nın üyeliğini de bloke eden Bulgaristan tarafından engellendiğine dikkat çeken Rama, aynı belirsizliğin ismini değiştirecek kadar ileri giden Kuzey Makedonya ve Kosova vatandaşlarına vize serbestisi getirilmesi konusunda da geçerli olduğunu söyledi.

Batı Balkanlar AB’ye üyelik yolunda ilerleyemese de belki Avrupa Birliği’nin Batı Balkanlar’a yaklaşabileceğini ve bu konuda derhal atılabilecek adımlar olduğunu yazan Rama, birliğin bölgeyi ekonomi ve yatırım planı ile destekleyebileceğini, Balkan ülkelerindeki eğitim programlarını destekleyebileceğini, eğitim sistemlerinin AB eğitim sistemine entegre edilmesini sağlayabileceğini, Batı Balkan ülkelerinin AB’nin acil durum planlarına dahil edilebileceğini ve bölgeyle insan, mal, sermaye ve hizmetin serbest dolaşımının sağlanabileceğini ifade etti.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Yunanistan’da pazarcılardan yasa tasarısına tepki

Sonraki Haber

Mickoski’den kamu çalışanlarına “korkmayın” mesajı