Arnavut muhalefeti: Teknik başbakan BDİ’nin son dolandırıcılığı

Arnavut siyasi kanadında Besa Hareketi, Alternativa Partisi ve Demokrasi Hareketi partilerinin oluşturduğu muhalefet koalisyonu “Değişim için Avrupa Bağlantısı” (LEN) ülkedeki ilk Arnavut başbakan seçilmesini “BDİ’nin son dolandırıcılığı” olarak nitelendirdi.

Değişim İçin Avrupa Bağlantısı (LEN) tarafından teknik hükümet ve ilk Arnavut Başbakan ile ilgili yapılan açıklamada, “Cezaevleri dolu, gençler firarda. Sırp-Makedon medyası Arnavut karşıtı sözcüklerle dolup taşıyor. Arnavutları cezalandırmak ve korkutmak için polis araçları sokaklarda, mahallelerde, Arnavut köylerinde dolaşıyor. Üsküp çarşısının göbeğinde ahlaksız olaylar kuruluyor.” denildi.

Seçilmemiş ancak görevlendirilmiş Arnavut temsilcisinin televizyon ekranlarında geçit töreni yaptığı kaydedilen açıklamada, Makedonya’nın bağımsızlığından önce iki Arnavut başbakanın olduğu fakat her ikisinde de etnik formalite, eski Yugoslav federasyonu ve eski sosyalist Makedonya Cumhuriyeti’ndeki Arnavut ulusal ruhunu ve özünü inkar etmek, cezalandırmak ve aşağılamak için istismar edildiği belirtildi.

Açıklamada, “Talat Caferi’nin atanmasının tek sembolizmi, 1986’da olduğu gibi bu yıl da 2024’te bu atamanın onun kariyerinin sonu, kötü şöhretli bir tarihi bölümün sonu ve Arnavutların komünistlerin sahte dirilişçilerine karşı aldatmacalar ve Arnavut karşıtı entrikaların yeniden canlanması anlamına gelmesidir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Read Previous

Cumhurbaşkanı Pendarovski teknik hükümeti üyelerini kabul etti

Read Next

“Hükümetin devlet önceliklerine bağlı kalacağına ve vatandaşların çıkarları doğrultusunda çalışacağına inanıyorum”