Apple şifreleme kodlarını teslim etmediği takdirde ceza alabilir

Fransa’da şifreleme tartışmaları artarken, parlamentoda tartışmalara yol açan hukuk reformları kabul edildi.

Fransa’nın alt meclisi dün terör soruşturmaları sırasında şifrelenmiş verilere erişim izni vermeyen teknoloji şirketlerine karşı ceza işlemlerini öngören yasa değişikliğini kabul etti. Sağcı politikacıların desteklediği ama Cumhurbaşkanı François Hollande’ın sosyalist hükümeti tarafından karşı çıkılan yasa değişikliği, terörizm ve organize suçlarla mücadele amaçlı daha geniş bir tasarının parçası olarak kabul edildi. Meclis oylamasından sonra, yasa ay sonunda senatoya götürülecek.

FBI’ın talep etmesine rağmen San Bernardino nişancılarından biri tarafından kullanılan bir iPhone kilidini açmayı reddeden Apple firmasına dünyadan ve Fransa’dan tepkiler gelmişti. Fransa, Ocak ve geçen yılın Kasım ayında yaşanan terörist saldırılar sonrasında hükümet gözetim yetkilerini genişletti.

İşbirliği yapmayan teknoloji şirketlerine yaptırım geliyor

Yasa değişikliği kabul edildiği günden itibaren, şifrelenmiş verilere erişimi sağlamayan herhangi özel bir teknoloji şirketi 350.000 avro ceza ve beş yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya gelecek. Soruşturma birimleri ile işbirliği yapmayan telekom şirketlerine daha küçük para cezaları ve iki yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Perşembe günü, Fransa meclis üyeleri, talep edilen bilgileri deşifre etmeyen teknoloji firmalarına karşı, satış yasakları da dahil olmak üzere daha geniş yaptırımlar adına sundukları öneriyi meclisten geçiremediler. Yasa değişikliği onaylansaydı devlet istihbarat örgütleri ile işbirliği yapmayan Apple ve diğer teknoloji şirketleri 1 milyon avroya yakın ceza alabilirdi.

Sosyalist Adalet Bakanı Jean-Jacques Urvoas yasa değişikliğini desteklediğini ancak sadece terörle bağlantılı suçlardan dolayı artan cezaların Fransız ceza kanununda tutarsızlıklar oluşturabileceğini belirtti.

Read Previous

Erdoğan 3. köprüden makam aracıyla geçti

Read Next

Vodafone Arena 5 Nisan’da açılıyor

One Comment

  • First of all, thank you for your post. baccaratsite Your posts are neatly organized with the information I want, so there are plenty of resources to reference. I bookmark this site and will find your posts frequently in the future. Thanks again ^^

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *