Ana muhalefet lideri Zaev’in “renkli devrime” dahil olması krizi doruk noktasına mı çıkarıyor?

Dün akşam ana muhalefet lideri Zaev apaçık bir şekilde renkli devrimcilerle beraber sokağa çıkması ve devlet kurumlarının duvarlarını boyaması kafalarda bir çok soru işaretinin oluşmasına sebep verdi.

Örneğin, ana muhalafet siyasi krizin çözümüne ilişkin en radikal adımı atarak sokaklara mı dökülecek sorusu gündeme geldi.

Özellikle son günlerde DBB ve VMRO-DPMNE’nin meclise tekrar dönmelerinin ardından Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği siyasetle toplumda değişimi sağlayamayacağını anladı. Dolayısıyla sokaklara dökülerek renkli devrim protestocuları arasına katıldı.

Eğer, yabancı etkenlerin de Makedonya’daki krizden bıktıkları göz önüne alınırsa, Zaev’in açıkça sokağa çıkıp kitlesel bir şekilde renkli devrime destek vermekten başka yolu kalmadığı gözüküyor.

Ana muhalafet lideri Zoran Zaev dün tüm opsiyonların açık olduğu ve enstütilerin halka geri verilmesi gerektiğini açıkladı, duvarlara boya fırlatması hakkında ki soruları ise Zaev bunu halk ile bütünleşmek ve polis tarafından ifadesi alınıp tutuklanan göstericilere destek olmak için yaptığını belirtti.

Ana muhalefet lideri olarak Adalet Bakanlığı binası önünde bulunduklarını söyleyen Zaev, “Bakalım Zoran Zaev’i, Fiyat Canoski’yi, Bilyana, Samka’yı da tutuklasınlar” dedi. “Hepimiz siyasi parti başkanları olarak buradayız, binlerce vatandaşla birlikteyiz, bizide tutuklasınlar” şeklinde konuşan Zaev, hem rest çekti hemde hükümetin göstericileri tutuklamasına tepki gösterdi.

Read Previous

Kayıp çocuklar gününde ‘mülteci çocuklar’ hatırlanmadı

Read Next

Kırgızistan Notları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *