Almanya’da Mülteci Karşıtı Irkçı Eylemler Devam Ediyor

Almanya’nın doğusundaki Saksonya Eyaleti başkenti Dresden yakınlarında mültecilere karşı gösteri yapıldı, güneyindeki Bavyera Eyaletinde bir mülteci yurdu kundaklandı.

Almanya’da İslam düşmanı PEGİDA hareketinin başladığı Dresden şehri yakınlarındaki Heidenau’da yüzlerce Alman, mültecilerin alınmaması için gösteri yaptı. Gösteri sonunda kalabalık bir grup, 172 nolu yolda bulunan ve bu akşam 250 mültecinin yerleştirileceği bir binanın önüne yığıldı.

Dresden Emniyet Müdürlüğünün bildirdiğine göre hafta içinde daha önce de birkaç akşam mültecilere karşı gösteriler yapıldı. Saksonya Eyaleti Polis Teşkilatı, mültecilerin kalacağı binanın bulunduğu yerde güvenliğin sağlanması için nöbet tutulduğunu bildirdi. Almanya’nın diğer eyaletlerinde olduğu gibi, Saksonya’da da mültecileri yerleştirmek için çözüm yolları aranıyor.

GÜNEYDE MÜLTECİ YURDU YAKILDI

Almanya’nın güneyindeki Bavyera Eyaletinde Neustadt a. d. Waldnab isimli bir şehirde, mülteci yurdu olarak kullanılan bir bina, kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından kundaklanarak yakıldı. Eskiden bir meyhanenin bulunduğu bina iki yıldan beri mülteci barınağı olarak kullanılıyordu.

Saldırının yapıldığı sırada binada, aralarında çocukların da bulunduğu 19 kişinin kaldığı bildirildi. Polis tarafından verilen bilgiye göre, yangın sırasında ölen ya da yaralanan olmadı. Açıklamada ırkçı bir saldırı olabileceği, ancak tüm ihtimallerin gözönüne alınarak incelemenin devam ettiği kaydedildi.

Mülteci barınağında kalanlardan biri, gece en alt kattaki pencereden iki kişinin atlayarak kaçtıklarını gördüğünü söyledi. Üçüncü bir kişinin de bina önünde beklediğini bildirdi. İtfaiye tarafından kısa sürede söndürülen yangında, alt kattaki mobilyalardan bazıları zarar gördü.

Yaklaşık bir ay önce de Yukarı Bavyera’daki Reichertshofen isimli şehirde, yine eski bir meyhanenin bulunduğu ve daha sonra mülteci yurduna çevrilen bina, henüz mülteciler yerleştirilmeden önce yakılmıştı. Polis sözcülerinden biri, olayların faillerinin yakalanması için yapılan araştırmalarda, maalesef hiçbir ipucu bulunamadığını belirtti.

Yukarı Bavyera’daki bu saldırıdan iki gün önce Waldaschaff şehrinde bulunan bir mülteci yurdunun kağıt çöpü atılan konteynırı yakılmış, tanıklar yangın başlamadan kısa bir süre önce binanın avlusunda tanımadıkları birini gördüklerini söylemişlerdi.

Geçen yılın Aralık ayında, aynı bölgede Vorra isimli bir şehirde mültecilerin yerleştirilmesi planlanan iki bina kundaklandı. Son günlerde Almanya’nın birçok eyaletinde, ırkçılar tarafından yapılan, mültecilere ve barınaklarına karşı saldırılar artarak devam ediyor. Henüz içine mülteci yerleştirilmemiş binalar da kundaklanıyor.

 

Dünya Bülteni

Read Previous

Mısır’da Darbe Karşıtı Gösteriler Sürüyor

Read Next

Yerli Halktan Göçmenlere Kötü Muamele

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *