Almanya Başbakanı Scholz’dan AB’ye Balkan ülkeleri çağrısı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Avrupa Birliği’ne Batı Balkan ülkelerine AB’ye katılımları için verdiği sözleri tutması çağrısında bulundu.

Avrupa Parlamentosu’nda Kosova-Sırbistan diyaloğunun görüşüleceği oturum öncesinde, partlamenterlere hitap eden Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kosova ve Sırbistan’a ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik müzakerelere devam etmeleri çağrısı da yaptı.

Scholz, Avrupa Birliği’nin Batı Balkan ülkelerinin AB’ye katılımları için verdiği sözleri tutması gerektiğini vurgulayarak, “20 yıldır üyelik sözü verdiğimiz Balkan ülkeleri için bu söz gerçeğe dönüşmeli. Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi devam etmelidir. Entegrasyon reformları devam etmelidir. Kuzey Makedonya ile müzakere süreci de ilerletilmelidir. Genişleme, reformun tek nedeni olmamalı, ancak dikkate alınmalıdır. Diğer ülkelere karşı daha açık olmalıyız. Bizlere, genişlemiş, reformlara sahip, jeostratejik bir Avrupa Birliği gerekiyor. Rusya’nın saldırganlığı bizleri hiç olmadığı kadar yakınlaştırdı” dedi.

Kosovaport

Read Previous

Bulgaristan’da Avrupa Günü, Rusya yanlıları ve karşıtlarını karşı karşıya getirdi

Read Next

İlhan Küçük: Schuman Deklarasyonu’ndan 73 yıl sonra kim olduğumuza karar vermeliyiz