“Ahilik Kültürü ve Esnaf Bayramı Kutlama Töreni” Düzenlendi

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği – ESDER, Yunus Emre Enstitüsü ile Çayır Belediyesi’nin işbirliğinde HALKBANK ile ensar Derneği’nin katkılarıyla  Üsküp’te “Ahilik Kültürü ve Esnaf Bayramı Kutlama” töreni düzenledi.

IMG_1206

Üsküp Murat Paşa Meydanı’nda düzenlenen programa Yunus Emre Ensitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenoğlu, Çayır Belediye Başkanı İzet Meciti, ESDER  Genel Başkanı Mahmut Çelikus, ENSAR Derneği Başkanı Süleyman Baki, Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği 2. Katibi Yusuf Ziya Kenan, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şiyak, MATÜSİTEB Genel Başkanı Tahsin İbrahim, MATTO Başkanı Eyüp Kahveci, MANU temsilcisi Numan Aruç ve Üsküp Türk Çarşısı esnafı ile Üsküp halkı katıldı.

IMG_1311

Selamlama konuşması yapan ENSAR derneği başkanı Süleyman Baki, böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın mutluluğu içerisinde olduklarını söylerken, Çayır Belediye Başkanı İzet Meciti şöyle konuştu: “Özellikle şu anda bulunduğumuz eski Türk Çarşısı’nın Osmanlı döneminden kalma bir mirasımızın olması, esnaflık geleneğinin en güçlü ve en muazzam bir şekilde Türkiye’de yaşatıldığı gerçeğini göz önünde bulundurarak aynı zamanda bu topraklardaki insanlarımızın da, özünde esnaflık kültürünü yüzyıllardır yaşattığını da göz önünde bulundurduğumuzda Türkiye’deki bu esnaf bilgi ve birkiminin, tecrübenin burada da aktarılması ve kurgulanması için önümüzde en ufak bir  sorun görmüyorum”.

IMG_1279

Ahi Arapça kardeşim demek. Dünyanın en içten, en samimi, en sıcak ifadesi. İnsana kardeşinden daha güzel bir isim verebilir misin diyen ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus şöyle devam etti: “Ahilik için 4 en temel unsur vardır: sevgi, kardeşlik, üretim ve paylaşım. Üreten değiliz bu yüzden paylaşamıyoruz. Üretme, paylaşma, kardeşlik olursa mutlu oluruz”.

IMG_1257

Balkanlar bankamız için özel bir önem taşımaktadır diyen Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenoğlu, “hayata geçirdiğimiz farklı sosyal sorumluluk projelerimiz kapsamında Türk ve Balkan kültürleri arasında köprü oluşturmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

IMG_1368

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi konuşmasında şunları belirtti:”Üsküp Çarşısı’nda, Sultanahmet’te karşılaştığım Türk’ten daha fazla Türkle karşılaştım. Zannederim hemşehrilerimin çoğu burada kendilerini arıyor ve buluyorlar, Yunus Emre Enstitüsü olarak uzunca bir süredir ortak değerlerimizi keşfetme, onları ihya etme ve gelecekte de birlikte yürüyebilmek için yeni yollar arama konusunda çalışmalar yapıyoruz”.

IMG_1333

Selamlama konuşmalarından sonra Hayati İnanç şiir dinletisi sundu. Ardından katılımcılara ve Üsküp Çarşı Esnafına ESDER tarafından plaket takdim edildi. Program Şedd Kuşanma Töreniyle sona erdi.

IMG_1504

 

TimeBalkan

Read Previous

TRT Genel Müdürü Şenol Göka Arnavutluk’ta

Read Next

Yurdışı Türkler ve Akraba Toplulukları’ndan Seçim Duyurusu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *