Avrupa Birliği Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi, Brüksel’e Batı Balkanlar’ın siyasi ve güvenlik açısından entegre edilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Slovenya’nın Kranj kentinde gerçekleştirilen Bled Stratejik Forumu’na ilişkin değerlendirmesinde Varhelyi, Avrupa Birliği’nin (AB) Batı Balkanlar’ın her yönüyle birliğe entegrasyonu konusunda başarısız olma lüksü olmadığını kaydetti.

Varhelyi, “Afganistan uzakta. Batı Balkanlar ise burada ve bu konudaki sorumluluğumuz büyük. Bölgenin AB’ye entegrasyonunun her yönüyle ilgilenmeme ve bu konuda başarısız olma lüksümüz yok. Kaybedecek zamanımız yok. Karar vermek ve ileriye doğru adım atmak zorundayız” diye yazdı.

Entegrasyonun gerçekleşmesi için 30 milyar avroluk ekonomi ve yatırım planında ilerleme kaydedilmesi gerektiğini ve bu planın uygulanmasıyla bölgede değişime start verilebileceğini vurgulayan Varhelyi, Açık Balkan inisiyatifinin pozitif bir girişim olduğunu fakat bu inisiyatifin bölgenin tamamına açılması gerektiğini ifade etti. Varhelyi, Açık Balkan’ın bölgesel ortak pazarın kuruluşu yönünde ileriye yönelik önemli bir adım olduğunu söyledi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Yunanistan’a kaçmaya çalışan 1’i FETÖ sanığı 4 kişi yakalandı

Sonraki Haber

Üsküp Belediye Başkan adayı Arsovska’dan Ülkü’ye ziyaret