AB’den Kosova ile Sırbistan’a gerilimi azaltma çağrısı

AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, Kosova ile Sırbistan’a, Kosovalı Sırpların devlet kurumlarındaki görevlerinin başına dönmeleri için gerekli şartları yerine getirme çağrısında bulundu.

RTV21’e konuşan Stano, Brüksel Anlaşması ile Ohri’de varılan anlaşmanın en önemli hususlarından birinin, Kasım 2022’de görevlerinden istifa eden Kosovalı Sırpların, tekrar yerel yönetime, emniyet güçlerine ve yargı organlarına dahil edilmesi olduğunu söyledi.

Taraflara gerilimi azaltma çağrısında bulunan Stano, “Sırplar, terk ettikleri görevlerinin başına dönmeli, Priştine ise bu dönüşü mümkün kılacak şartları yerine getirmeli.” dedi.

AB’nin demokratik süreçleri tarafların çabaları olmadan başarılı kılamayacağını anımsatan Stano, “Sırbistan ile Kosova, kapsayıcı, adil, demokratik ve barışçıl bir anlaşmaya varmalı.” diye konuştu.

Öte yandan, Kosova’nın kuzeyinde çoğunlukla Sırpların yaşadığı 4 belediyede, 23 Nisan’daki olağanüstü yerel seçimlerin düzenlenmesiyle ilgili belirsizlik devam ederken, Kosovalı Sırpların temsilcileri, Sırp Belediyeler Birliği (ZSO) kurulmadığı ve Kosova Özel Polis birlikleri ülkenin kuzeyinden çekilmediği sürece, olağanüstü yerel seçimlere katılmayacaklarını duyurmuştu.

Balkan News

Read Previous

Bacaklarını kaybetme riski bulunan Bulgar hasta Türkiye’de sağlığına kavuştu

Read Next

Bulgaristan’da kişi başı 86 kg gıda çöpe atılıyor