AB-Batı Balkanlar Zirvesi Sonuç Bildirgesi açıklandı

Sofya’da yapılan AB-Batı Balkanlar Zirvesi sona erdi. Zirvede kabul edilen sonuç bildirgesine göre iyi komşuluk ilişkilerinin güçlendirilmesi, bölgesel istikrar ve karşılıklı işbirliği, AB tarafından desteklenen Batı Balkan ortaklarının bir taahhüdüdür.

AB, Batı Balkanlar’ın Avrupa perspektifine kesin desteğini yeniden teyit etti.

AB ve üye devlet liderleri, Batı Balkan ortaklarının da imzaladığı bildirge üzerinde anlaşma sağladılar.

Bildirgede, “Şu ana kadar kaydedilen ilerlemeye dayanarak, Batı Balkan ortakları güçlü stratejik tercihlerini, çabalarını yoğunlaştırma ve karşılıklı destekle Avrupa perspektifine olan bağlılıklarını tekrar teyit ediyorlar” denildi.

Ayrıca AB’nin bölgenin politik, ekonomik ve sosyal dönüşümünü desteklemek için her düzeyde taahhüdünü güçlendirmeye ve hızlandırmaya kararlı olduğu da belirtiliyor. Batı Balkanlar’da hukukun üstünlüğü ve sosyal ve ekonomik reformlar alanında ortakların yaptığı önemli ilerlemenin temelinde hızlandırılmış destek de buna dahildir.

Bildirgede şu ifadeler yer aldı: “AB, Batı Balkan ortaklarının demokrasi ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılığını, özellikle de yolsuzlukla ve organize suçlarla mücadele, iyi yönetişim ve insan haklarına ve azınlıklara mensup kişilerin haklarının korunmasına yönelik taahhüdünü memnuniyetle karşılamaktadır”.

İyi komşuluk ilişkilerinin güçlendirilmesi, bölgesel istikrar ve karşılıklı işbirliği, AB tarafından desteklenen Batı Balkan ortaklarının bir taahhüdüdür.

Bölgesel inisiyatifler de dahil olmak üzere kaydedilen ilerleme temelinde AB ve Batı Balkanlar, ulaşım, enerji, dijital ve ekonomik alanların yanı sıra insanların arasındaki bağlantılar da olmak üzere tüm boyutlarda bağlantıyı önemli ölçüde artırmaya kararlıdır.

Bildirgede AB ve Batı Balkan ortakları, yolsuzluk ve organize suçla mücadeledeki sonuçların, bölgedeki siyasi ve sosyo-ekonomik dönüşümün yanı sıra, vatandaşlarının en iyi çıkarlarına uygun olarak bölgesel istikrar ve güvenlik için de şart olduğunu kabul ediyor.

Bildirgede “Bilgisizleştirme ve diğer hibrit eylemlerle sürdürülebilirlik, siber güvenlik ve stratejik iletişim alanlarında daha fazla işbirliği ile birlikte mücadele edeceğiz” denildi.

Bildirge şöyle bitiyor: “Batı Balkanlar’ın Avrupa perspektifi ışığında vatandaşlarımızın bağlantı ve güvenlik alanındaki yaşamlarının iyileştirilmesini hızlandırmak için bugün AB, 6 Şubat 2018 tarihinde kabul edilen Komisyon Bildirisi’nin ilgili yönleri temelinde bu bildirgenin eki olan Sofya’nın AB ve Batı Balkanlar’a ilişkin öncelik programını başlatıyor”.

AB, Hırvatistan’ın 2020’de Dönem Başkanlığı döneminde bir AB-Batı Balkan Zirvesi’ne ev sahipliği yapma niyetini memnuniyetle karşıladı.

 

 

Kırcaalihaber

Read Previous

Zaev, isim sorunu görüşmeleri hakkında İvanov’u bilgilendirecek

Read Next

Bulgaristan ve Sırbistan, 2022’ye kadar doğal gaz enterkonnektör bağlantısı inşa edecek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *