23 Nisan Çocuk Bayramı Merkezi Töreni Kalkandelen’de düzenlendi

Makedonya’da, MATÜSİTEB himayelerinde Kalkan Derneği, Yeni Hayat K.S ve İstikbal İlkokulu tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Merkezi Tören şenlikleri bugün Kalkandelen Kültür Evi’nde düzenlendi. 

TİMEBALKAN

Makedonya’da, MATÜSİTEB himayelerinde Kalkan Derneği, Yeni Hayat K.S ve İstikbal İlkokulu tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Merkezi Tören şenlikleri bugün Kalkandelen Kültür Evi’nde  15. kez düzenlendi. 23 Nisan Çocuk Bayramı Merkezi Törenine, Kalkandelen Belediye Başkanı Teuta Arifi, Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı Beycan İlyas, Maarif Vakfı Makedonya Direktörü Mustafa Dillioğlu, TRT Makedonya Temsilcisi Bünyamin Şahin, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin, Kalkan Derneği Başkanı Cengiz Destan, Yeni Hayat Derneği Başkanı Erkan Ali, Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) temsilcisi, MRT Türkçe sorumlusu Erhan Hasip, öğrenci, öğretmen ve çok sayıda veli katıldı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Merkezi Töreni’nde Türkçe konuşma yapan Kalkandelen Belediye Başkanı Teuta Arifi, “23 Nisan mevsim gibi bahardır. 23 Nisan çocuk gibi genç ve tazedir” dedi. Bu önemli günde sizle beraber olmaktan onur duyduğunu söyleyen Arifi, “Belediyemiz değerler sistemini güçlendirmeye hızla devam ediyor. Amacımız topluma değerli hizmetler sunarak değerlere sahip çıkan bir nesil yetiştirmektir. Türk öğrencileri bu yıl da çeşitli yarışmalarda, uluslarası projelerde değerler sistemimizi güçlendirdiler. Son seçimlerde belediye meclis üyeliğine seçilen Gülşen Hanım, belediye konseyine değer kattı. Türk bayrağı bayramlarda belediyemizde dalgalanıyor ve bu her zaman devam edecektir” açıklamalarında bulundu.

Törende konuşan MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin, “Her yıl özellikle Kalkandelen gibi güzide bir şehrimizde MATÜSİTEB’in değerli üye dernekleri Kalkan Derneği ile Yeni Hayat Derneği tarafından ve aynı zamanda Kalkandelen’deki Türkçemizin ses bayrağı olan İstikbal İlkokulu’nun bu anlamlı günde özellikle çocuklarımızın neşesinin mutluluğunun yoğun olduğu bir günde sizlerle birlikte burada olmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum” dedi. MATÜSİTEB üye dernekleri ve İstikbal İlkokulu tarafından kesintisiz olarak 15 yıldır çocuklara Gazi Mustafa Kemal tarafından hediye edilen bu bayramın kutlanmasını tertip ettikleri için teşekkür eden Emin,  “MATÜSİTEB’in almış olduğu karar doğrultusunda biz özellikle son 10 yıldır Kalkandelen’de merkezi tören yapılmaktadır. Bunu da özellikle vurgulamak istiyorum. İnşallah bu çoşkuyu bu neşeyi önümüzdeki yıllarda da yaşamak dilekleriyle çocuklarımızın bayramını tebrik ediyorum” açıklamalarında bulundu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Merkezi Töreni’nde konuşan İstikbal İlkokulu Müdür Yardımcısı Cüneyt Yahya, “Barışı simgeleyen bayraklar arasında bayrağımız yüzyıllardır yaşadığımız Kalkandelen’de ileride de gölgesi altında sulh içinde bu topraklarda yaşayacağımızdan ve her zaman ay yıldızlı bayrağımızın barışı simgeleyeceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi. Bu yıl ki programın konusunu çocuk ve barış olarak nitelendiren Yahya, “Dünyaya barış gelecekse bu çocukların sayesinde gelecek. Bunu sakın unutmayalım” ifadelerini kullandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramının tarihçesi hakkında bilgi veren Yahya, Cumhuriyetin ilk yıllarında sadece Türkiye sınırları içinde kutlanan bir Bayram olup UNESCO’nun 1979 yılını çocuk yılı ilan etmesinin ardından uluslararası düzeye taşındığını söyledi. Günümüzde bu bayramın 50’den fazla ülkenin katılımıyla hem Türkiye içinde hem de dünyanın pek çok kentinde çocuk bayramı olarak kutlandığını ifade eden İstikbal İlkokulu Müdür Yardımcısı Cüneyt Yahya, “Makedonya’da ise 2003 yılından bu yana Kalkandelen 23 Nisan Merkezi kutlama töreni olarak aralıksız bir şekilde kutlanmaktadır. Çok iyi bilmeliyiz ki 23 Nisan bizlere çocuklarımızın değerini hatırlatan, bunu hatırladığımızda Gazi Mustafa Kemal’i hatırlıyoruz” şeklinde konuştu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Merkezi Töreni şenlikleri, İstikbal İlkokulu öğrencilerinin hazırladıkları program ile devam etti.

 

 

Read Previous

23 Nisan Çocuk Bayramı Üsküp’te coşkuyla kutlandı

Read Next

Sancak’ta “Balkanlarda 23 Nisan” etkinliği düzenlendi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *