177 yıl sonra bir ilk…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belçika’daki Türk vatandaşlara seslendi. Erdoğan; ‘1838 yılından bu yana ilk kez Belçika ile resmi görüşme gerçekleştireceğiz’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “1 Kasım’da benim Avrupa’daki kardeşlerim ciddi oranda katılım sağlasınlar. Demokratik hakkınızı son noktaya kadar kullanmalısınız, terörü yenmek için, daha güçlü bir Türkiye için kullanmalısınız. İnanıyorum ki bu kararlılığınızı 1 Kasım’da ortaya koyacaksınız” dedi.

Erdoğan, Stefanie Meydanı’nda Avrupalı Türk Demokratlar Birliğince (UETD) düzenlenen “Birlik, Huzur, Sevgi, Barış Buluşması”nda Türklere hitap etti.

Strazburg’da “Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses” mitingine katıldığını ardından Brüksel’e geldiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel’de yine binlerce sesin teröre karşı bir araya geldiğini kaydetti. Erdoğan, “Bu mücadeleyi kararlılıkla devam ettireceğiz. Zira, bizler bugüne kadar adaletin tesisi noktasında yürüttüğümüz mücadelemizi bundan sonra da gerek ülkemiz gerek dünyanın her yerinde aynı kararlılıkla devam ettireceğiz” diye konuştu.

Türkiye’de 2 milyon Suriyeli ve Iraklı sığınmacı bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Ev sahipliğini yapan biziz. Yaptığımız harcama 7,5 milyar dolar. Dünyadan bize gelen destek 419 milyon dolar” ifadesini kullandı.

Avrupa’nın tamamındaysa 250 bin civarında sığınmacı olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Bununla bir şey anlatmak istiyorum. ‘Nerede kaldı İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ diyorum. Akdeniz şu anda kan gölüne döndü. Ve biz, bu yılın başından itibaren şu ana kadar sahil güvenlik botlarımızla, ölüme gitmek üzere olan 60 bin insanı Akdeniz’den kurtardık.

Ülkemizde barınanlara adeta bir ensar muamelesiyle muamele diyoruz. Kamplarımızda çeşitli vilayetlerde bu devam ediyor. ‘Bu Ezididir, Hristiyandır, Müslümandır’ demedik. Herhangi bir ayrıma tabi tutmaksızın sadece ‘bu insandır’ dedik. Ve kabullendik. Çünkü bizde ayrımcılık, bölücülük yoktu ve bunu yapmamakta kararlıydık. 5 yıldır da bu devam ediyor. Açık kapı politikamız devam edecek. Bundan sonra da yine aynı şekilde bunu devam ettireceğiz. Ülkemizdeki bazı siyasiler maalesef Suriye ve Iraklıları Suriye’ye ve Irak’a geri göndermenin taahhüdü içerisindeler. Biz, bize sığınmış olan bu masum ve mazlumları, gökten yağan varil bombalarına asla teslim edemeyiz. Onun için kapılarımızı açtık.”

Kobani’den gelenlere de Türkiye’nin kapılarını açtığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hani birilerinin söylediği gibi değil. Biz açtık kapımızı. 220 bin insana kapısını açan biz, kamplarda onları yediren, içiren, giydiren, sağlığına dikkat eden yine biz ama bunda bile şahsımla alakalı, ülkemle alakalı çok çirkin, yalan iftiralar attılar. Şu anda 80-90 bin kadar tekrar Kobani’ye döndü. Diğerleri yine ülkemde. Biz geri göndermedik ama sırtını terör örgütüne dayamış olanlar, onları kendilerinin koruduğunu ifade ediyorlar. Yalan, böyle bir şey yok. Bunları biz güvence altına aldık. Güvenliğimiz altında da devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

177 YIL SONRA BİR İLK

Belçika’ya, Kral Philippe’in davetlisi olarak geldiğini hatırlatan Erdoğan, “1838 yılından bu yana ilk defa Türkiye ve Belçika arasında resmi daveti bu şekilde gerçekleştirmiş olacağız. Temenni ediyorum ki bu görüşmeyle Belçika-Türkiye arasındaki münasebetlerimizi de çok daha farklı bir noktaya taşıma fırsatını bulacağız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Charles Michel ve AB kurumlarının başkanlarıyla da bir araya geleceğini belirtti.

Kaynak: Star Gazetesi

Read Previous

Yarından İtibaren Emekliler 621 Denar Zam Alacak

Read Next

“Toşe’nin Çok Yıldızlı Gökyüzünün Bir Parçası Ol”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *