• BUGÜN 16/31
 • Üsküp’te “İki Şehir bir Şair: Yahya Kemal” konulu panel düzenlendi

  August 22, 2017 | 21:40

  Üsküp’te Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle İstanbul Fetih Cemiyeti ve Uluslararası Balkan Üniversitesi tarafından”İki Şehir bir Şair: Yahya Kemal” konulu panel düzenlendi.

  Haber: Aydın DAVUD, Fotoğraf: Tarık EMİN / TIMEBALKAN

  Panel Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü İsmail Kocayusufoğlu, Proje Koordinatörlerin, Türkiye ve Balkanlardan öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.

  Panele ev sahipliği yapan Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü İsmail Kocayusufoğlu, “Üsküp’ün serin bir yaz akşamında sanıyorum tarihi bir ana ev sahipliği yapıyoruz. Uluslararası Balkan Üniversitesi, bu şehrin evladı, Üsküp’ün evladı Yahya Kemal’in doğduğu mekanda. İki şehirli Yahya Kemal’in şiirleriyle, hatıralarıyla anacak, Türkiye’den 20 genç öğrencimizin ve Balkanlardan 20 genç öğrencimizin buluşmasıyla Yahya Kemal’i bir anda yaşamalarını sağlayacak bir proje.” açıklamasını yaptı.

  Kocayusufoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığımızın destekleriyle, değerli öğretmenlerimizin koordinasyonuyla ve Uluslararası Balkan Üniversitemizin Üsküp’teki ev sahipliği ile bu projeyi hayata geçirmiş olmaktan gerçekten Üniversitemiz adına, öğrencilerimiz adına haklı bir memnuniyet, mutluluk ve gurur duyuyorum.” ifadesini kullandı.

  Proje Koordinatörü Hüseyin Tunca, “Yahya Kemal’in Türk eğitimi için önemi, ülkemiz ve Türk dünyasının tamamı için önemi üzerine bir proje yaptık. Proje kapsamında Türkiye’de öğrenim gören 20 öğrencimizi 1 hafta boyunca Üsküp’te Yahya Kemal’in doğduğu büyüdüğü Yahya Kemal’e temelini veren coğrafyada ağırlıyoruz.” dedi.

  Hüseyin Tunca, “Projemizin ilk ayağının Üsküp seçilmesi Yahya Kemal’in memleketindeki Türk öğrencilerle bir araya gelerek kaynaştırmak ve bu birliktelik sonucunda edebiyatımız için önemli olan bu simanın nasıl terkip vücuda getirdğini göstermeye çalışacağız.” şeklinde konuştu.

  Bu akşam burda olmalarının sebebi şair Aydın Afacan, Yahya Kemal ile ilgili, şiirini nasıl oluştuğunu anlatan bir konferans vereceğini söyleyen Hüseyin Tunca, “Yarın yine Aydın bey öğrencilerimizle bir araya gelerek konferansta açık kalan noktalar varsa onları pekiştirmek için bir ders yapacak.” dedi.

  Tunca, “Yarın akşam Türkiye’den getirdiğimiz TRT sanatçısı Abdullah Uysal ve saz arkadaşları, dört kişilik bir ekip burada Yahya Kemal’in bestelenmiş 14 şiirini icra edecekler. 11-17 Eylül tarihlerinde de Makedonya’daki 20 Türk öğrencimizi ülkemizde İstanbul’da Yahya Kemal Enstitüsünde ağırlayacağız. Bu sefer Yahya Kemal’in hayatının ikinci kısmı olan İstanbul’da nasıl yaşadığını beraber görülecek 40 öğrenci tarafından. En sonunda öğrencilerimizden değerlendirme alacağız.” ifadelerini kullandı.

  “İki Şehir bir Şair: Yahya Kemal” konulu panelin konuşmacısı şair Aydın Afacan, “Bir kere çok büyük bir şair bizi her bakımdan besleyen. Günümüz Türkçe’nin politikasını ana hatlarıyla belirleyen çok ünlü bir şair ile ilgili bir konuşma olacak.” dedi.

  Aydın Afacan, “Bize sunduğu bir atmosfer var. Bu elbette sanat konusundaki kendi şiiri ile yol göstericiliği, bunun dışında sanatın üzerinde düşünen bir şair. Yani hem batıdan, hem doğudan bakmayı bilebilmiş bir insan. Paris’teki geçirdiği yıllar, Üsküp’teki, Balkanlarda ki muazzam yaşantı ve aşık olduğu İstanbul.” diye konuştu.

  Yorum Yap