• BUGÜN 16/31
 • USAİD’ten Kosova’ya 34 milyon dolar ek yardım

  July 13, 2019 | 00:39

  Kosova Cumhurbaşkanı Hashim THaçi ile USAID Kosova Misyonu  Müdürü  Lisa Magno, ABD Hükümeti ile Kosova Hükümeti arasındaki kalkınma işbirliğine ilişkin  anlaşmada değişiklik yapılması öngören kararı imzaladı.  Bu değişiklik ile  ABD Hükümeti , Kosova Hükümeti’ne ek olarak  34 milyon Dolar aktardı.  ,

  ABD’nin  Kosova’ya yönelik  toplam fon miktarı 198 milyon  Dolar’a yükseldi.   Zira tüm fonlar ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı  USAİD tarafından yönetilmektedir.  Tüm fonlar,  Kosova’nın kendi kendine sürdürülebilirlik yolunda ilerleyişini desteklemek amacını gütmektedir.

  Anlaşma şartları, Kosova’nın  öncelikleri de dahil olmak üzere,  kalkınma gündemine olan bağlılık  ilkesini pekiştiriyor. USAID hem kurumlara hem de Kosova halkına hukukun üstünlüğünü iyileştirmek, ekonomik kalkınmayı artırmak ve bölgesel istikrarı artırmak için birlikte çalışmak için fırsatlar sunmaya devam ediyor.

  USAID, 1999’dan itibaren, Kosova’ya,  kendi kendine sürdürülebilirlik yolculuğunu desteklemek için Amerikan halkı adına 920 milyon ABD dolarının üzerinde yatırım yaptı.

  Kaynak: Kosovaport.com

  Yorum Yap