• BUGÜN 16/31
 • Makedonya İslam Birliği Başkanı Recepi’den Bayram Mesajı

  June 14, 2018 | 19:09

  Makedonya İslam Birliği Başkanı Reis Ulema Süleyman Ef. Recepi’nin Ramazan Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

  Ramazan Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınlayan Makedonya İslam Birliği Başkanı Reis Ulema Süleyman Ef. Recepi, “ Bu Bayram günlerinde müslümanlar birbirleriyle yakınlaşarak, din kardeşliğini en iyi şekilde pekiştirirler. Yüce Allahın bize bahşetmiş olduğu bu değerleri, herkesle paylaşmalıyız” dedi.

  İslam Birliği Başkanı Reis Ulema Süleyman Ef. Recepi Ramazan Bayramı mesajında şu ifadelere yer verdi:

  ““Onlar ki, mallarını gece, gündüz; gizli ve açık infak ederler. Artık bunların ecirleri Rableri katındadır, onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır” (Bakara suresi, 274)

  Saygıdeğer müslümanlar, kardeşler ve bacılar! Bir daha bu mubarek Ramazan ayına bizleri ulaştırdığı ve Bayrama sağ salim kavuşturduğu, bu ayın gündüz ve gecelerindeki ülviyeti ve bereketini yeniden dolu dolu yaşamaya büyük bir fedakarlıkla ibadetlerimizi eda etmeye fırsat verdiği için Yüce Allah’a sonsuz şükürler ediyoruz. 

  Cenabı Allah, bu mubarek ayda ufkumuzu genişletmeye, merhamet ve insani yardım duygularımızı en yüksek seviyeye çıkarmaya, barış ve huzurun kodlarını çözmeye imkan vermektedir. Ramazan ayı, iman açısından en yüksek makamlara yükselmek için çok büyük fırsatlar sunan mubarek ve aydınlık dolu bir aydır. Samimi bir şekilde ibadetlerimizi eda ederken bizi yoktan var eden Yüce Allahımıza yakınlaşıyor, bunun haz ve bereketini her manada hissetmiş oluyoruz. O Allah ki, bu mubarek Ramazan ayında şetanı zincirlere vurup, mümin kullarına kurtuluş ve selametin kapısını açmaktadır. Bütün bu ibadet dolu günler Ramazan Bayramı ile taçlandırılmaktadır. Bu samimi hava içinde Ramazan Bayramını; ibadet, rahmet, karşılıklı dayanışma, sevgi ve insan severlik, muhtaç ve fakirlere yardım etme, yetimlere sahip çıkma gibi ulvi duygularla kutlayabiliriz. Bu Bayram günlerinde müslümanlar birbirleriyle yakınlaşarak, din kardeşliğini en iyi şekilde pekiştirirler. Yüce Allahın bize bahşetmiş olduğu bu değerleri, herkesle paylaşmalıyız.

  Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Bayramla ilgili şunlaır ifade buyurmaktadır: “Bayram gününde melekler sokak sokak dolaşıp şöyle seslenmektedirler: Ey müminler, sonsuz rahmet sahibi Allah’a doğru koşu çünkü O, sonsuz nimetlerini ve en güzel mükafatlarını size sunmaktadır. Çünkü o geceleyin namza kılmanızı ve gündüzün oruç tutmanızı emretti, siz de Allah’ın bu emrine uydunuz. Allah’a karşı saygılı olduğunuz için O’nun mükafatlarını alın. Bayram namazı sonunda da bir çağırıcı şöyle nida etmektedir: Allahınız sizin günahlarını afetti, bu yüzden arınmış olarak ve mutlu bir şekilde evlerinizdeki aile efradınıza dönün. Çünkü bu gün, hediyeleşme günüdür, bu gün hediye günü göklerde olarak kabul edilmektedir.” Yapılan ibadetlerin Allah tarafından kabul buyurulmasını ve sonsuz mükafatla karşılık bulmasını temenni eylerim. Bayramınız mubarek olsun. Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu.”

  Yorum Yap