• BUGÜN 16/31
 • “Hacda ilk duam Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan içindi”

  October 11, 2016 | 14:32

  Hac ibadetini ilk defa yerine getiren engelli kardeşimiz Ertan Şakiri, hac esnasında yaşadığı duyguları TİMEBALKAN’a paylaştı. Şakiri’nin Türkiye ve Erdoğan sevgisi bambaşka. İlk defa gittiği kutsal topraklarda Kabe’de ettiği ilk dua için şunları söyledi: “İlk duam Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan içindi. O bizim için çok çalışıyor ama biz onun için hiçbir şey yapmıyoruz. Ardından ailem için dualarıma devam ettim.”

  Mehmed ARİF, Aydın DAVUD / TİMEBALKAN ÖZEL

  İlk defa hac ibadetini yerine getirdiğini kaydeden Ertan Şakiri, “Geldiğiniz için Allah sizden razı olsun. Hacdan evvel de Mustafa Paşa Camii’nde kısa bir demeç aldınız benden. Bir gün bana geldiler ve ‘Ertan 2016’da hacdasın’ dediler. Beni oraya gönderen kimdir, nedir bilmiyorum. Sadece çağırdılar ve gönderdiler. Çok sevindim. Bir arkadaşlar söyledi o listede olduğumu.” şeklinde konuştu.

  ertan1

  “Hacda ilk duam Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan içindi”

  Genç yaşta hacı olan Ertan Şakiri hac ziyaretiyle ilgili ilk haberi aldığında sevinçten ağladığını belirterek “Sevinçten ağladım. Ailem de çok mutlu oldu. Beni çağırdılar, pasaportumu istediler. Pasaportu aldığımda inanamıyordum. Elhamdülillah Allah istemiş ve o yere gitmemi nasip etti. İslamla yaşarsan hem mutlu olursun hem iyi insanlarla tanışırsın.” dedi.

  Kutsal topraklarda kıldığı her namazda duygulanıp ağladığını dile getiren Şakiri orada ilk namazı Kabe’de kıldığını belirtti.

  Şakiri, “Medine imamı ile görüştüm. İmam Hudeyf ile. En eski imamlardan biri. En güzel sesli imam. O, diğer imamlarla buluşmamı istedi. Ve bana sen de orada olacaksın, dedi.” ifadelerini kullandı.

  Medine’deki görüşmede kendisinin Üsküp’te müezzinlik yaptığını söylediğini dile getiren Şakiri, “Namaz kılana Allah yardım eder. Allah’ın yolunda yürüyene, Allah din kardeşleri edinmesinde yardımcı olur.” dedi.

  ertan4

  Şakiri, darbeye karşı yapılan mitinglerin daha büyük yerlerde ve daha iyi programlarla yapılması gerektiğinin altını çizdi.

  ‘Hacda ilk duam Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan içindi’

  Hacda yaptığı ilk duanın Türkiye ve Erdoğan için olduğunu vurgulayan Ertan Şakiri “Doğrusunu söylemem gerekirse ilk duam Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan içindi. Tavaf’ta Allah o insanı korusun diye dua ettim. O bizim için çok çalışıyor ama biz onun için hiçbir şey yapmıyoruz. Üsküp gibi çok az iş yapıyoruz. Ardından ailem için dualarıma devam ettim.” ifadelerini kullandı.

  Şakiri, darbeye karşı yapılan mitinglerin daha büyük yerlerde ve daha iyi programlarla yapılması gerektiğinin altını çizdi.

  Şakiri, “Orası çok sıcaktı. Sıcaktan bunaldığımda zemzem suyuyla kendimi serinletiyordum ve bu durumu babama anlattım. Babam da dikkat etmemi, hasta olabileceğimi söyledi, bende ona buraya gelen hasta olmuyor, dedim. Burada insanlar birbirlerini seviyor. Medine’de 7, Kabe’de 13 gün kaldık. Toplamda 21 gün sürdü. Hüseyin Bürge abimiz de her zaman yardım etmiştir. Allah razı olsun.” dedi.

  Ertan Şakiri 21 günlük hac ziyaretinde her gününün ayrı güzel geçtiğini, olumsuzluk yaşamadığını belirtti.

  Üsküp’te her camide müezzinlik yaptığını kaydeden Şakiri “Peki ‘Kabe’de müezzinlik yapsam ve tüm müslümanlara sesimi duyursam’ diye hiç içinden geçirdin mi?” sorumuza, “Çok isterdim tabi ama oradaki imamlar varken diyemedim çünkü o sesleri, o güzel makamları dinlemek benim için yetti.” yanıtını verdi.

  ertan3

  “Kabe’ye dokundum. Benim için en mühim an oydu.”

  Ertan Şakiri, “Kabe’de hutbeye çıkıp insanlara hitab etme imkanım olsaydı insanlara dini konularda yardım etmeye çalışırdım. Makedonya’dan gelip orada bize yardımcı olan imamlara maddi yardımda bulunmaya çalışırdım. Çok memnunum kendilerinden çok yardımcı oldular.” şeklinde konuştu.

  Kabe’de engellilere özel tavaf yerinin olmadığını ve kalabalıktan dolayı rahat hareket edemediklerini belirten Şakiri, “Bir gün aşağıya indik 3-4 kişiyle ve Kabe’ye doğru yöneldim. Kabe’ye dokundum. Benim için en mühim an oydu.” dedi.

  ‘İslam herkesle buluşmamızı istiyor’

  Hac dönüşünde bir takım insanların kendisine karşı davranışlarının değiştiğine dikkat çeken Şakiri, “Herşey değişti. Ben de, insanlar da değişti. Bazıları din konularında takılıyorlardı benimle. Mesela Ertan sen neden herkesle iyisin diyorlardı. Burada gruplar var, cemaat grupları var. Onlar neden herkesle berabersin diyorlardı. Ben herkesle beraberim çünkü İslam herkesle buluşmamızı istiyor.” ifadelerini kullandı.

  Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmalarını kaçırmadan takip ettiğini ve kendisini çok sevdiğini söyleyen Şakiri, “Baba (Recep Tayyip Erdoğan) boşuna birlik, beraberlik demiyor. Erdoğan hastasıyım. Ne varsa onun için vermeye hazırım. Geçen aylarda yaşanan darbe olaylarında evde herkes uyuyordu ben gece 5’e kadar uyumadım ta ki millet destek vermek için sokaklara dökülene kadar. O an anladım ki Allah o adamı koruyor. Allah Erdoğan’ı ve eşi Emine Erdoğan’ı korusun. Sayın Erdoğan Tiran’da bana ‘Sadece dua edin’ demişti.” şeklinde konuştu.

  ertan2

  Medine’den bir kare

  Engelli olduğu için günlük hayatta bir takım zorluklarla karşılaştığını belirten Şakiri, Erdoğan sayesinde maaşlı bir iş sahibi olduğunun altını çizdi.

  Şakiri, Türkiye’den Galatasaray takımını, Makedonya’dan ise Şkupi futbol kulübünü desteklediğini belirtti.

  Ayrıca Makedonya futsal ligini takip ettiğini kaydeden Ertan Şakiri, “Burdaki futsal ligini takip ediyorum. Juventus Serova futsal takımını tutuyorum.” ifadelerini kullanarak Juventus Serova takımına maddi destek verilmesi gerektiğini belirtti.

  Şakiri şimdiye kadar 4 ilahi seslendirdiğini ve ileride bir albüm çıkartmak istediğini söyledi.

  Maddi imkansızlıklar nedeniyle ev sahibi olamadığını ve üç kişilik ailesinde sadece kendisinin çalıştığını dile getiren Ertan Şakiri, ev konusunda Türkiye kurumlarına destek çağrısında bulundu.

  Bir parti mensubu olmadığını vurgulayan Şakiri, Makedonya siyasetiyle ilgili gelecek dönemde komple bir değişiklik olması gerektiğinin altını çizdi.

  Yorum Yap