• BUGÜN 16/31
 • Bulgaristan, artan enerji talebine önlemler aldı

  January 14, 2019 | 21:15

  Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova, gazetecilere verdiği brifingde, ”Bulgaristan’ın enerji borsasında her şey yolunda. Borsamız çok iyi çalışıyor – tüm alım satım seçeneklerini olabildiğince çabuk geliştirebildi ve bu bizi daha uzun süredir çalışmakta olan diğer borsalardan ayırıyor” diye kaydetti. 

  Petkov, ”Bugün elektrik dağıtım şirketlerinin temsilcileriyle piyasanın cevap veremediği iddia edilen talebin artması ile ilgili görüşme yaptık. Bu talebi karşılamak ve borsada isteriye kapılmamak için neler yapılabileceğini görmek için böyle bir analiz yapmak istedik. Ve bence bazı temel önlemler almayı başardık” diye belirtti.

  Bakan, borsada manipülasyonlar yapıldığına dair haberlerden sonra bu önlemlerin piyasada sakinliğin hakim olmasına yol açacağına dair umudunu dile getirdi.

  Bulgaristan Bağımsız Enerji Borsası İcra Müdürü Konstantin Konstantinov, Bulgaristan Ulusal Radyosu’na verdiği demeçte borsada elektrik ticaretinde manipülasyon yapıldığını reddetti. Konstantinov’un ifadesine göre, son haftalarda bazı günlerdeki yüksek fiyatlar, bazı katılımcıların yeterli tecrübesi olmamasından kaynaklanmaktadır. Kostantinov, ”Analizler aynı dönemde Avrupa piyasalarında da pahalılaşma olduğunu göstermektedir. Bulgaristan’da yıllık bakım onarım için Kozloduy Nükleer Enerji Santrali’nin ünitelerinden biri durduruldu” dedi.

  Perkova, ”Devlete ait enerji şirketleri, borsanın normalleşmesine imkan verecek gün öncesi piyasasına ek elektrik sağlama taahhüdünü üstlendi” diye kaydetti.

  Maritsa Doğu-2 Elektrik Santrali’nin tam kapasite çalıştığını belirten Petkova, şirketin ayrıca yaptığı karbon salımlarının azaltılmasının maliyetini karşılamak için de çalıştığını kaydetti. Bakan, “Bu giderler, ürün fiyatlandırmada göz önünde bulunduruluyor” diye izah etti.

   

  Kırcaalihaber

  Yorum Yap