• BUGÜN 16/31
 • Avrupa’nın en genç ülkesi Kosova

  January 14, 2019 | 14:27

  Kosova, Yugoslavya’nın dağılma sürecinde bağımsızlığını en son ilan eden ülke oldu. Avrupa’nın en genç ülkesi olan Kosova, yüzlerce yıl Osmanlı yönetiminde kalması nedeniyle Türkiye ile çok yakın bağları bulunan bir ülke. Türkçenin belediyeler nezdinde resmi dil olduğu Kosova’da tarih ve doğa ile iç içe bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

  Kosova, 10.877 kilometrekarelik yüzölçümüyle Avrupa’nın en genç ülkesi olma özelliği taşıyor. 17 Şubat 2008’de bağımsızlığını ilan eden Kosova, Yugoslavya döneminde Sırbistan’a bağlı özerk bir bölge statüsündeydi.

  Yüzlerce yıl süren Osmanlı hakimiyeti

  Kosova1389’dan 1912’ye kadar küçük aralıkların dışında Osmanlı hakimiyetinde kaldı. Ülkenin başkenti Priştine’nin yanı sıra Prizren, İpek, Cakova ve Gilan gibi kentlerde bu döneme ait çok sayıdaki eser günümüzde de ayaktadır. Bu konuda en dikkat çekici kent kuşkusuz Prizren’dir.

  Türkçe resmi dil

  Osmanlı’ya ait izlere rastlayabileceğiniz Kosova’nın Priştine, Prizren ve Gilan gibi kentlerinde Türkçe belediye nezdinde resmi dildir. Bunun yanı sıra özellikle son yıllarda büyük bir popülarite kazanan Türk dizileri sayesinde Kosovalılar Türkçe öğrenmeye ilgi göstermeye başladı.

  Doğası ve tarihiyle dikkat çekiyor

  Kosova’nın en önemli yönlerinden biri sahip olduğu doğası. Dağlık bir ülke olan Kosova, dağcılar ve macera sporcularının da ilgi odağı konumunda. Rugova ve Brezovica gibi bölgeler hem doğa tutkunlarının hem de kış sporları meraklılarının ilgi odağı.

  Vize yok!

  Türkiye ile Kosova arasında yapılan anlaşmaya göre iki ülke vatandaşları 90 günü aşmayan ziyaretlerinde vizesiz seyahat edebiliyor.

  Kosova’nın turistik kenti Prizren

  Kosova’nın güneyinde bulunan Prizren, Arnavutluk ve Makedonya sınırlarına yakın bir konumda yer alır. Kosova’daki Türk izlerinin en yoğun şekilde hissedilebileceği Prizren’de Maraş adını taşıyan bir mahalleye ya da Türkçe adlı bir sokağa rastlamak sizi şaşırtmasın. Zirvede bulunan Prizren Kalesi’nden tüm kenti seyredebilir, çarşısında zaman içinde bir yolculuğa çıkabilir ya da kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

  Yorum Yap