• BUGÜN 16/31
 • AB, Makedonya’yı desteklemek için 72.3 milyon avro ayırdı

  December 18, 2017 | 14:55

  AB Üsküp Delegasyonu, AB, demokrasi ve yönetime destek vermek ve ülkenin ekonomik kalkınmasını ve büyümesini güçlendirmek için Makedonya Cumhuriyetine 72,3 milyon euro kaynak ayırdığını açıkladı.

  AB tarafından finanse edilen iki program hakkında söz edilmekte. Avrupa Komisyonu, bu yıl 29 Kasım’da Makedonya Cumhuriyeti’nin 2017 yılı Etkinlikler Programını onayladı. Aynı zamanda, AB ve Makedonya Hükümeti arasındaki IPA 2016 yıllık programının uygulanmasına ilişkin mali anlaşma 30 Kasım’da imzalandı.

  AB’nin Makedonya için ayırdığı yeni fonlar üzerine konuşan AB Büyükelçisi Zhbogar, “Bu fonlar, ülkenin AB’deki geleceğine ne denli cidd bir şekilde önemsediğini göstermekte.
  İşte bu yüzden şimdi, tüm sistemlerin geliştirilmesine ve onları AB standartlarına götürmek için yatırım yapıyoruz ve bunu AB istiyor değil, her vatandaş bundan faydalansın diye gerçekleşmekte.” dedi.

  2007 yılından günümüze kadar, ülke, kilit reformları ve altyapıyı desteklemek için AB fonlarından bir milyar avro almıştır. 2020 itibarıyla ülkeye iki yüz elli milyon avro ekstra tahsis edilecek. Bu finansman, ülkeyi modernize etmeye yardımcı olacak ve yaşamın tüm alanlarında vatandaşlara somut faydalar getirecektir.

  Yorum Yap