Zvizdic: “Sırp Cumhuriyeti asla devlet olmayacak”

Bosna Hersek Parlamentosu Temsilciler Meclisi Başkanı Denis Zvizdic, Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in Bosna Hersek’ten ayrılma tehditlerine cevap vererek Sırp Cumhuriyeti’nin asla devlet olamayacağını söyledi.

Taşınmaz mülklerin Sırp Cumhuriyeti entitesinden “alınması” halinde Bosna Hersek dahilinde kalamayacaklarını söyleyen Sırp Cumhuriyeti Başkanı Dodik’e cevap veren eski Başbakan Zvizdic, “Dodik asla Sırp Cumhuriyeti’nin ayrılmasını sağlayamayacak. Bosna Hersek’in bir bölümünü koparmayı, ülkenin egemenliği ve toprak bütünlüğünü ihlal etmeyi asla gerçekleştiremez. Kendisi 15 senedir ne zaman ayrılık tehdidinde bulunsa, uluslararası toplum taleplerine ilişkin olarak kendisinin karşısına çıkmaya hazır halde buldu” diye konuştu.

Dodik’in kamuya ait taşınmaz mülkleri entite mülkiyetine alma tehdidinin boş olduğunu savunan Zvizdic, “EUFOR’un bir kısmının veya NATO’nun Brçko Özerk Bölgesi’nde konuşlanması ve bu sayede Sırp Cumhuriyeti’nin herhangi bir şekilde ülkeden ayrılması söylemlerinin sonsuza kadar sona erdirilmesi gerektiğini uzun zamandan beri teklif ediyorum. Dodik, Sırp Cumhuriyeti’nden müstakil bir devlet yapmayı asla başaramayacak” dedi.

Balkan News

Read Previous

Türkiye ve Yunanistan Savunma Bakanları telefonda görüştü

Read Next

Yunanistan’da seçimlerin Paskalya tatili sonrası yapılacağı iddia edildi