Zerrin Abaz: “Erdoğan’ın İvanov’la 35 dakika görüşmesi, Makedonya’ya vermiş olduğu değerin göstergesi olsa gerek”

İstanbul’da gerçekleşen BM Dünya İnsani Zirvesi kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov’la, kongre merkezinde, 35 dakika görüştü.

Hüsamettin Gina

Zirve kapsamında Erdoğan ile İvanov arasında gerçekleşen görüşmeye katılan Makedonya’nın İstanbul Başkonsolosu Zerrin Abaz, TİMEBALKAN’a verdiği özel açıklamada, sözkonusu toplantıda Makedonya Cumhuriyeti, Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov ile Türkiye Cumhuriyeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , iki ülke arasında varolan ikili ilişkilerin yüksek düzeyde olmasından dolayı duydukları memnuniyetlerini ifade ederek ilişkilerin gelecekte her alanda daha da gelişmesi için hazır olduklarını bildirdiklerini bellirtti.

Başkonsolos Abaz toplantıyı kısa şöyle değelendirdi: “Sadece bildiğim 65 Cumhurbaşkanı ve Başbakan düzeyindeki zirvede, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov’la kongre merkezinde 35 dakika görüşmesi Makedonya’ya vermiş olduğu değerin göstergesi olsa gerek” dedi.

İkili ilişkilerin yüksek düzeyde olmasından dolayı memnuniyet

Makedonya Cumhuriyeti, Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov ile Türkiye Cumhuriyeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , iki ülke arasında varolan ikili ilişkilerin yüksek düzeyde olmasından dolayı duydukları memnuniyetlerini ifade ederek ilişkilerin gelecekte her alanda daha da gelişmesi için hazır olduklarını bildirdiler.

Cumhurbaşkanları, görüşmeleri esnasında mülteci kriziyle ilgili, ülkelerdeki güncel siyasi durumları, enerji güvenliği ile doğalgaz hatları projeleri konusunda bilgi ve düşünce alış verişinde bulundular. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Cumhurbaşkanı İvanov’a Türkiye Cumhuriyeti’nin kaçak ve mülteci krizi ile terörle mücadelede karşılaştığı durumlar konusunda bilgi verdi.

İvanov, yakın gelecekte Varşova’da yapılacak NATO zirvesi görüşmeleri esnasında , Makedonya Cumhuriyeti’nin NATO’ya üyeliği konusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlü ve açık destek vermeğe devam edeceği beklentisini dile getirdi. Her iki cumhurbaşkanı bölgedeki ülkeler arasında terörizm tehdidi, şiddetli aşırılık ve yasadışı göç risklerinin önlenmesi konusunda sürekli bilgi alışverişi ve gelişmiş bir işbirliğin gerekli olduğunu kabul ettiler.

13288052_537307576453303_1282345714_o

Sosyal içerikli projelere özel vurgu

İstanbul’da gerçekleşen BM Dünya İnsani Zirvesi kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı eşi Emine Erdoğan ve Makedonya Cumhurbaşkanı eşi Maya İvanova ile özel görüştü.

Sözkonusu görüşmede yer alan Makedonya’nın Makedonya’nın İstanbul Başkonsolosu Zerrin Abaz, Türkiye ve Makedonya arasındaki sosyal içerikli projeler hakkında fikir-alışverişinde bulunularak sohbet edildiğini vurguladı.

Makedonya Cumhurbaşkanı’nın eşi Maya İvanova, Üsküp Devlet Hastanesi çocuk klimiğinin acil servis bölümün’ün TİKA tarafından restore edilmesinden dolayı Türkiye’ye teşekkür ettiğini söyleyen Zerrin Abaz, Emine Erdoğan’ın ise Türkiye’nin Makedonya’ya verdiği sosyal desteklerin ve iki ülke arasındaki var olan dostluk ilişkilerini daha da güçlendireceğini söylediğini vurguladı.

Read Previous

Euro Grubu Yunanistan’a ek yardımda anlaştı

Read Next

TİKA’nın destekleri ile bugün iki bin öğrenciye burs temin edildi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *