Zelenskiy, Hırvatistan Başbakanı ile ortak silah üretimini görüştü

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, 28 Şubat’ta Arnavutluk’un başkenti Tiran’da düzenlenen Ukrayna-Güneydoğu Avrupa Zirvesi çerçevesinde Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic ile bir araya geldi.

Ukrayna-Güneydoğu Avrupa Zirvesi çerçevesinde Arnavutluk’un başkenti Tiran’da bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic ile görüşme gerçekleştirdi.

“HIRVAT ŞİRKETLER İLE UKRAYNA ARASINDA OLASI İŞ BİRLİĞİ İMKANLARI GÖRÜŞÜLDÜ”

Zelenskiy, Hırvatistan ve Plenkovic’e Rusya’nın geniş çaplı işgal girişiminin başlangıcından bu yana sivil savaş mağdurlarını ağırlama, mayınların temizlenmesinde aldıkları rol, askerlerin ve çocukların rehabilitasyonu alanlarında Ukrayna’ya destekleri dolayısıyla şahsen teşekkür etti.

Görüşmede taraflar, Ukrayna-Balkan savunma sanayi forumunun düzenlenmesinin yanı sıra mayın temizleme, kurtarma ekipmanları ve insansız hava aracı üretimi alanlarında faaliyet gösteren Hırvat şirketler ile Ukrayna arasında olası iş birliği olanakları ele aldı.

Zelenskiy ve Plenkovic ayrıca “bölgesel güvenliğe ilişkin güncel konuları” da ele aldılar. Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Ukrayna’nın Avrupa Birliği ve NATO’ya entegrasyonu konusunda destek verev Hırvatistan’a teşekkür etti.
qha

Read Previous

DSÖ: Gazze’deki korkunç şiddet ve acı sona ermeli

Read Next

Bulgaristan’ın Ulusal Günü dolayısıyla Ankara’da resepsiyon düzenlendi