Zelenski ile buluşmaya giden Miçotakis’in konvoyunun yakınında patlama

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Ukrayna lideri Zelenski ile görüşmek üzere Odesa’daydı. Miçotakis’in konvoyunun yakınlarına Rus füzelerinden biri isabet etti. Yunan heyetin durumunun iyi olduğu öğrenildi. Zelenski’den gelen açıklamadaysa ölü ve yaralılar olduğu bildirildi. Öte yandan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel yapılan saldırıyı kınadı.

Rusya, Ukrayna’nın liman kenti Odesa’ya yönelik hava saldırıları düzenledi. O sırada Yunanistan Başbakanı Miçotakis de, Ukrayna’ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştiriyordu.

Miçotakis, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile görüşmek üzere Odesa’ya gitti. Ziyaret güvenlik nedeniyle gizli tutuldu, duyuru yapılmadı.

Kenti vuran Rus füzelerinden birinin, Miçotakis’in araç konvoyunun yaklaşık 200 metre yakınına isabet ettiği öğrenildi.

Yunan basını, Miçotakis liderliğindeki Yunan heyetten zarar gören olmadığını ve herhangi bir güvenlik sorunu yaşanmadığını bildirdi.

Saldırının Ukrayna lideri Zelenski’nin konvoyuna yönelik olduğu öne sürüldü. Zelenski’yse saldırı sonrası ölü ve yaralılar olduğunu duyurdu. Ukrayna’nın daha güçlü hava savunma sistemlerine ihtiyacı olduğunu söyledi.

AB YETKİLİLERİNDEN ODESSA ŞEHRİNE YÖNELİK SALDIRIYA TEPKİ

Von der Leyen, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, söz konusu saldırıyı kınayarak, “Bu yeni terör girişimi hiç kimseyi korkutamaz; ne sahadaki iki lideri ne de Ukrayna’nın cesur halkını.” ifadelerini kullandı.

Komisyon Başkanı Von der Leyen, “Her zamankinden daha fazla Ukrayna’nın yanındayız.” mesajını paylaştı.

AB Konseyi Başkanı Michel ise sosyal medya paylaşımında saldırıyı kınadığını vurgulayarak, “Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in görüşmesi sırasında Odessa’ya yapılan saldırı, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşındaki bir diğer korkak taktiğidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Paylaşımda, “AB’nin Ukrayna’ya ve cesur halkına verdiği tam destek sarsılmayacaktır.” denildi.

Yunanistan Devlet Televizyonu ERT’nin haberine göre, Miçotakis’in bulunduğu Odessa şehrine Rusya’nın saldırı düzenlediğini belirten hükümet kaynakları, Yunan liderin herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadığını aktarmıştı.


ntv

Read Previous

Geçen ay şimdiye kadar yaşanan “en sıcak şubat” olarak kayıtlara geçti

Read Next

AB Komisyonu Başkanı Leyen, Hırvatistan Başbakanı Plenkovic ile görüştü