Zbanic: Sırbistan Devlet Televizyonu ‘Quo Vadis, Aida?’yı yayınladığında savaş bitmiş demektir

Bosna Hersek’in tanınmış film yönetmenlerinden Jasmila Zbanic, Sırbistan devlet televizyonu RTS’nin Srebrenitsa soykırımı hakkındaki ödüllü film ‘Quo Vadis, Aida?’yı yayınladığı gün savaşın bittiğini söylemenin mümkün olacağını söyledi.

Zbanic, “Ancak RTS, savaşın bitmesini istemeyen siyasi güçlerin kontrolü altında. Çatışma hikayeleri sayesinde hayatta kalıyor” dedi.

Zbanic, Sırbistan’da birçok kişinin filmi izlediğini ve kendisiyle iletişime geçerek ufuklarının açıldığını söylediklerini açıkladı. Zbanic, “Bir kızdan, Srebrenitsa hakkındaki bu anlatıda bir şeylerin yanlış olduğunu ve sadece filmi izlediğinde neyin yanlış olduğunu gördüğünü yazan bir mektup aldım. Film farklı bir bakış açısı sunabilir, dürüstçe ve gerçeklere dayalı olarak yapılmış, birçok insanla konuştuk, uzman kişilerle, soykırımın zihniyetini anlamak için Lahey’den çok sayıda belge bulduk ” dedi.

TRT ortak yapımı “Quo vadis, Aida?” 2021’de en iyi film Avrupa Film Ödülü’nün sahibi olurken Zbanic en iyi yönetmen, Jasna Djuricic de en iyi kadın oyuncu ödüllerine layık görüldü.

Dünya prömiyeri geçtiğimiz yıl Eylül ayında Venedik Film Festivali’nde yapan “Quo Vadis, Aida?” filmi, Bosna Hersek’in Srebrenitsa kentinde Sırp askerleri tarafından kadınlar ve çocukların sistematik bir şekilde katledildiği dönemde, Birleşmiş Milletler üssünde geçiyor. Film, 1995 yılı Temmuz ayında BM’de tercüman olarak çalışan Aida ve Çetnikler tarafından ele geçirilen Srebrentsa’da binlerce kişiyle beraber mahsur kalan ve BM korumasına sığınan ailesinin hikayesini anlatıyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Cumhurbaşkanı Pendarovski yarın Kosova’ya gidecek

Read Next

Eski Arnavutluk Çevre Bakanı Koka gözaltına alındı