Zakov: Austin’in ziyareti, Bulgaristan’ın güvenilir bir NATO müttefiki olduğunun açık işaretidir

Bulgaristan Savunma Bakanı Dragomir Zakov, bugün Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Lloyd James Austin ile birlikte Novo Selo Müşterek Kuvvetler Eğitim Sahasında ortak eğitim ve tatbikata katılan Bulgar ve Amerikalı askerlerle bir araya geldikten sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Bu ziyaret, Bulgaristan’ın güvenilir bir NATO müttefiki olduğunu açıkça göstermektedir” diye kaydetti. Zakov’un ifadesine göre, ABD’nin Avrupa’da güvenliğe taahhüdü son günlerde yeniden teyit edildi ve bugünkü ziyaret bunun bir başka kanıtıdır.

Bakan, “Bu ziyaretin simgesel bir anlamı var” diye vurguladı ve ilk kez Novo Selo Müşterek Kuvvetler Eğitim Sahasında Avrupa’daki NATO Silahlı Kuvvetleri Başkomutanlığının operasyonel komutasında bir taburun eğitildiğini sözlerine ekledi. Zakov, “Bu aynı zamanda tarihi bir an olup, Bulgaristan Ordusunun giderek artan bir şekilde NATO yapılarına entegre olduğunu ve bunun gelecekte de devam edeceğini gösteriyor” diye vurguladı.

Bakan, “Novo Selo Müşterek Kuvvetler Eğitim Sahasında ortak askeri tatbikat yapılması, Bulgaristan Silahlı Kuvvetleri için önemlidir. Bu, müttefiklerimizle birlikte çalışmanın, belirli yetenekler edinmenin, onlarla güven inşa etmenin bir yoludur. Bu nedenle, gerekirse daha ciddi bir durumda müttefiklerimizle ortak eylem de dahil olmak üzere savaşa hazır güçlerimiz var. Askerlerimizin kendilerini kesinlikle rahat hissettikleri ve Amerikalılarla iyi çalıştıkları görülebilir. Müttefiklerimizin topraklarımızda olmasından dolayı korku aşılanmamalı, bunlar yabancı güçler değil, müttefik güçlerdir” diye belirtti.

ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin’in İki günlük Bulgaristan ziyareti sırasında yapılacak toplantılar ve görüşmeler diyalog ve stratejik ortaklıktaki sonraki adımları belirleyecektir.

Austin, birlikte çalışabilirliği artırmaya yönelik günlük çabalar için ortak Bulgar-Amerikan askeri tatbikatına katılan askerlere teşekkür etti.

Bulgaristan Genelkurmay Başkanı Amiral Emil Eftimov, “Kısa sürede askeri operasyon yapma kabiliyetine ulaşabilmemiz için başarılı bir ortak çalışma ve hızlı entegrasyon temenni ediyorum” diye kaydetti.

Kara Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mihail Popov, mevcut ortak eğitim ve tatbikatın NATO’nun doğu kanadındaki faaliyetlerinin bir parçası olduğunu açıkladı. Kara Kuvvetleri Komutanı, “Ortak eğitim ve tatbikat, bir birlik kurmanın tüm aşamalarından geçerek büyük bir ortak ve çok uluslu tabur tatbikatı ile sona erecek” diye açıklık getirdi.

Kırcaalihaber

Read Previous

Arnavutluk’ta akaryakıt ve gıda fiyatlarındaki artış protesto edildi

Read Next

Bosna Hersek’te Ukrayna örneği tartışması: Rusya’nın karşı çıktığı NATO’ya üyelik süreci ne durumda?