Zaharova tehdit etti: “Kosova’nın kaderi…”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Kosova’nın kaderinin Gürcistan gibi olacağını söyledi.

Kosova’da gerginliğin Tiran’daki AB zirvesinin hemen ardından başladığını öne süren Zaharova, bunun nedeninin AB’nin Kosova’ya üyelik sözü vermesinden cesaret alan Kosovalı yetkililerin adımları olduğunu savundu.  

Gürcistan’a da Bükreş zirvesinden sonra NATO’ya üyelik sözü verildiğini hatırlatan Zaharova, bunun ardından eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili’nin “çıldırdığını” ve Güney Osetya’yı bombalamaya başladığını ileri sürdü. 

6 Aralık’ta Tiran’daki deklarasyonda Batı Balkanlar’ın Avrupa Birliği’ne katılımının desteklendiğini ve deklarasyonda Sırbistan gibi Kosova’nın da Avrupa yolunda olduğunun kaydedildiğini vurgulayan Zaharova, Gürcistan ile Kosova örnekleri arasında paralellik kurarak AB’nin Kosova’ya aslında çatışma için yeşil ışık yaktığını iddia etti. Zaharova, “Kosova’nın kuzeyindeki gerilim ve silahlı çatışma riski artıyor. Buradan çıkarılacak sonuç, Kosova’nın kaderinin Avrupa perspektifi değil bundan çok daha farklı olduğudur.” diye yazdı.

AB’nin Belgrad’a bir yandan güzel bir gelecek sözü verirken diğer yandan Sırp karşıtı provokasyonlarla iştigal ettiğini savunan Zaharova, “Bu en başından ihanettir. Tıpkı aldatmayla başlayan bir evlilik gibi.” diye yazdı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Motorine yarım denarlık yeni zam

Read Next

Hırvatistan’ın Bosna Hersek sınırındaki dondurucu nehirde 10 göçmen kurtarıldı